تبلیغات

مقتل محمد عسافروضه‌خوانی در بقیع؛ آرزوی مداحان لبنانی + صوت و ویدئو
 

مداحان لبنانی در گفت‌وگو با فارس تأکید کردند؛ روضه‌خوانی در بقیع؛ آرزوی مداحان لبنانی + صوت و ویدئو

خبرگزاری فارس: «حُدرُج»، «بَحْمَد» و «عَسّاف» از مداحان لبنانی با اشاره به برگزاری مراسم 25 هزار نفری عزای حسینی با حضور سیدحسن نصرالله در ضاحیه، روضه‌خوانی در مدینه و بقیع را آرزوی دیرینه خود و همه مداحان لبنانی عنوان کردند.

 

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه فارس، نهمین همایش پیرغلامان اهل‌بیت با حضور ۵۰۰ پیرغلام اهل بیت از سراسر کشور و بیش از ۳۰ شاعر و مداح از ۱۳ کشور جهان یک ماه پیش در همدان برگزار شد. این نخستین بار بود که مداحانی از کشورهای دیگر نیز در همایش پیرغلامان حضور داشتند و از این رو قید «بین‌المللی» نیز به آن اطلاق شد.
«یحیی حُدرُج»، «حسن بَحْمَد» و «احمد عسّاف» سه تن از مداحان عرب‌زبان حاضر در نخستین دوره بین‌المللی همایش پیرغلامان بودند که از کشور لبنان در همایش شرکت داشتند.
با آن‌ها در کافی‌شاپ هتل قرار ملاقات گذاشتم و در نبود مترجم، «احمد عسّاف» که اندکی به زبان فارسی آشنا بود، به صورت دست و پا شکسته این وظیفه را بر عهده گرفت.

* حماسه عاشورا از اهم موضوعات در لبنان است

تا مصاحبه گرم شود و شکل رسمی به خود بگیرد، متوجه شدم «حسن» از دو مداح دیگر سبقه و شهرت بیشتری دارد، پس باب گفت‌وگو با او باز شد. از او درباره سابقه فعالیتش پرسیدم که پاسخ داد: 25 سال است که در رثای امام حسین(ع) نوحه‌سرایی می‌کنم و اخیرا نیز موفق شدم در این زمینه کتابی تحت عنوان «رثاء امام حسین(ع)» تألیف کنم.
از انگیزه‌های تألیف کتاب پرسیدم و این‌که با چه دغدغه‌ای نگارش شده است؛ بحمد پاسخ داد: اصلی‌ترین هدفم بیان مصیبت‌های عاشوراست، در واقع این امر به خاطر اهمیت موضوع حماسه عاشورا در لبنان است.

* انجام عملیات‌های جنگ 33 روزه با رمز «یا اباعبدالله»، «یا مهدی» و «یا زهرا»

از بحمد می‌خواهم اندکی بیشتر درباره نقش و جایگاه قیام حسینی در لبنان بگوید و او نیز می‌گوید: روح نهضت حسینی میان مردم لبنان به ویژه حزب‌الله جاری و ساری است و امام حسین(ع) در لبنان و به ویژه در جنگ‌ ۳۳ روزه الگوی رزمندگان حزب‌الله بوده و هست.
این مداح خوش‌الحان لبنانی ادامه می‌دهد: انجام عملیات‌های مبارزاتی گروه‌های انقلابی لبنان همواره با اسامی ائمه اطهار علیهم السلام همراه گرفته است، و تاکنون شاهد انجام عملیات‌هایی با رمز «یا اباعبدالله»، «یا مهدی» و «یا زهرا» بوده‌ایم.

* گسترش اسامی علی، حسین، زهرا و فاطمه در لبنان

این شاعر و مادح لبنانی از علاقه مردم لبنان به سیدالشهدا می‌گوید و یادآوری می‌کند: اسامی علی، حسین، زهرا و فاطمه در لبنان گسترش یافته و نشان از علاقه‌مندی مردم این کشور به اهل‌ بیت(ع) دارد و حتی می‌توان این نام‌ها را در گروه‌های فعال انقلابی و مبارزان لبنانی با عناوین «ابوعباس» و «ابوزهرا» مشاهده کرد.

* برپایی بزرگترین مراسم عزاداری لبنان با حضور سیدحسن نصرالله

گفت‌وگو به اینجا که می‌رسد، چند نفری هم دور میز جمع می‌شوند، انگار شنیدن این سخنان از زبان یک لبنانی نه تنها برای من که برای دیگر مداحان ایرانی نیز جدید، جذاب و جالب است.
سعی دارم سمت و سوی مصاحبه را عوض کنم تا «یحیی‌» و خود «احمد» هم در گفت‌وگو شرکت کنند؛ قطعاً نام «سید حسن نصرالله» برای هر لبنانی دلگرم‌کننده و صد البته غرورآفرین است.
می‌گویم از «آقا سید» بگویید و مراسم عزاداری که با حضور ایشان برگزار می‌شود. لبخندی بر چهره‌ها می‌نشیند، پس گمانم درست بوده است.
احمد که تاکنون صرفا نقش مترجمی را بر عهده داشت، چیزهایی می‌گوید که تنها «امام خامنه‌ای» آن برایم قابل فهم است. بعد خودش هم متوجه می‌شود که باید به فارسی بگوید! لبّ کلامش تمجید از سید حسن نصرالله و نشان دادن ارادتش به رهبر معظم انقلاب است.
سپس ادامه می‌دهد: روز عاشورا در لبنان، مسلمانان اعم از شیعه و سنی و حتی مسیحیان پای سخنرانی سیدحسن نصرالله حاضر می‌شوند. این مراسم در ضاحیه در جنوب لبنان برگزار می‌شود و 15 هزار نفر در آن حاضر می‌شوند.
اندکی مکث می‌کند و گویی از عددی که اعلام کرده مطمئن نیست. از حسن سؤال می‌کند و او نظرش روی 17 هزار نفر است، اما یحیی به نکته دقیق و جالبی اشاره می‌کند. یحیی می‌گوید 15 هزار نفر برای سخنرانی‌های معمولی است که معمولا صندلی می‌چینند و تراکم جمعیت کم‌تر است اما در روز عاشورا که فشردگی جمعیت به مراتب بیشتر می‌شود، تا 25 هزار نفر پای سخنرانی آقا سید حاضر می‌شوند!

* گرامی‌داشت یاد شهدای کربلا با حضور در جوار مزار شهدای مقاومت لبنان

حسن با اشاره به اینکه شبکه‌های مختلف تلویزیونی و رادیویی در لبنان به انعکاس عزاداری مردم این کشور اقدام می‌کنند، می‌گوید: تلویزیون «المنار» با پخش برنامه‌های مستقیمی از عزاداری مردم به خصوص در ایام تاسوعا و عاشورا نقش مهمی در انعکاس خبری ایام محرم لبنان بر عهده دارد.
احمد که انگار مطلبی به خاطرش رسیده است، بی‌مقدمه می‌گوید: سیدحسن نصرالله به عنوان رهبر حزب‌الله لبنان با برگزاری مراسمی در روز عاشورا در جوار شهدای مقاومت این روز را گرامی می‌دارد.
از حضور غیرمسلمانان به ویژه مسیحیان در مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) می‌پرسم و حسن می‌گوید: در لبنان شاعران مسیحی به تألیف کتاب‌های مختلفی درباره اهل بیت(ع) اقدام کرد‌ه‌اند که معروف‌ترین آن‌ها «جرج جرداق» و «سلیمان کتانی» است.
او تأکید می‌کند: همانگونه که در ایران شهادت امام حسین(ع) بازتاب گسترده‌ای دارد، مردم لبنان متشکل از مسلمان و مسیحی در روز عاشورا با حضور کنار مزار شهدای مقاومت، یاد شهدای دشت کربلا را گرامی می‌دارند.

* «نفس المهموم» شیخ عباس قمی؛ منبع مورد استفاده مداحان لبنانی

از حسن درباره کتاب‌های مقاتل و منابعی که با استناد به آن مداحی می‌کند سوال می‌کنم و او پاسخ می‌دهد: مقاتل مشهور موجود از مهمترین منابع مورد استفاده مداحان لبنانی است، از «نفس المهموم» شیخ عباس قمی هم زیاد استفاده می‌کنیم. «بحار الانوار» علامه مجلسی نیز روایات و احادیث گسترده‌ای درباره قیام عاشورا دارد.
از فرصت پیش آمده استفاده می‌کنم و از دانشنامه 14 جلدی امام حسین(ع) که بهترین منبع موجود درباره قیام عاشورا و جامع مقاتل معتبر است، نام می‌برم. توضیح می‌دهم که در قم و توسط موسسه دارالحدیث چاپ شده است اما نسخه عربی هم دارد که با حذف ترجمه‌‌های فارسی در 9 جلد چاپ شده، اما هر چه به ذهنم فشار می‌آوردم عنوان عربی آن که «موسوعة الامام الحسین(ع)» است را به خاطر نمی‌آورم.
بحث که به اینجا می‌رسد، درباره میزان آشنایی آ‌ن‌ها با نویسندگان ایرانی سوال می‌کنم و حسن می‌گوید: دو سال در مدرسه فیضیه قم درس خواندم تا با منابع شیعی بیشتر و بهتر آشنا شوم. از میان نویسندگان هم به کتاب‌های شیخ طبسی علاقه دارم.
شیخ طبسی برایم ناآشناست، پیش خودم گمان می‌کنم مراد شیخ طبرسی(ره) است اما این محدث گران‌قدر که هزار سال پیش می‌زیسته است. همچنان سردرگم هستم تا اینکه حسن به تألیفات مهدوی شیخ طبسی اشاره می‌کند.
سخن به اینجا که می‌رسد، تازه در می‌یابم منظور از شیخ طبسی همان آیت‌الله نجم‌الدین طبسی است که تألیفات عربی بسیاری از جمله «السلف و السلفیون»، «روافد الایمان الی عقائد الاسلام» و «الجزیرة الخضراء عرض و نقد» دارد.

* مداحی در مدینه و بقیع؛ آرزوی دیرینه مداحان لبنانی

می‌خواهم بگویم چند بیتی مداحی کنند تا صدا یا تصویرشان را ضبط کنم، اما هنوز حس و حال واقعی مصاحبه در نیامده است؛ بنابراین رندی می‌کنم و می‌پرسم: کجا دوست دارید روضه بخوانید و هنوز میسر نشده است؟
حسن بغض خود را فرو می‌خورد و می‌گوید:‌ مکه! دوست دارم در خانه خدا روضه ائمه بخوانم.
احمد که به دلیل ترجمه کم‌تر در بحث شرکت دارد، ابروان را در هم می‌کشد و می‌گوید: «مدینه محتله» یعنی مدینه اشغالی(!) اما حسن به او تذکر می‌دهد چنین اصطلاحی را به کار نبرد.
یحیی هم که گویی دلش به مدینه پرکشیده اشک‌هایش جاری می‌شود و سه بار پشت هم می‌گوید: «بقیع». سپس با لحن محزون و با سوز جان به ائمه بقیع سلام می‌دهد، اما انقدر این اتفاق سریع می‌افتد که از ثبت فیلم این صحنه تأثیرگذار جا می‌مانم...

برای مشاهده فایل تصویری نمونه مداحی «حسن بحمد» از اینجا و برای گوش سپردن به نمونه صوتی مداحی «یحیی حدرج» از اینجا اقدام کنید.


-----------------------------------------
گفت‌وگو از؛ محمد حسین کلهرمنبع : 5aalaba[dot]blogfa[dot]com[slash]post-162[dot]aspx

الحسین بن علی بن ابی طالب علیه , شناخت آسان سلفی گری المرجعية ,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات