تبلیغات

فرهنگ وجود داشته امانمی خواهم جلوی کسی بایستم

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین:

نمی خواهم جلوی کسی بایستم

گفت و گو_عاطفه حسینی: تحلیل سیاست های شخص اول اجرا و نماینده تام الاختیار دولت در استان در انتخاب مدیران کل ادارات، ساده نیست. یکی از دلایل پیچیدگی، تنوع رنگ و بو و اتیکت سیاسی مدیران است. تا جایی که اگر بنا باشد مجموعه ی مدیرانی که استاندار زیر حکمشان را امضا کرده است؛ زیر یک سقف جمع شوند؛ آنقدر تعدد و حتی تقابل آرا به چشم می خورد که احتمال از هم پاشیدن سقف، قریب به یقین است.

یقینا یکی از پر سر و صدا ترین تنفیذهای استانی بعد از ماه ها کش و قوس، انتخاب مدیر مهم ترین نهاد فرهنگی استان بوده است. اداره کل فرهنگ و ارشاد استان در شرایطی به مدیرکل تازه خود لبخند زد که استاندار قزوین از وی با پوزخند استقبال کرد. اما مدیر کل تازه کیست؟ از کجا آمده و چه قدر به آشفته بازار فرهنگ و هنر در سطح استان قزوین آشناست؟

_ رسانه ها سرگیجه گرفتند؛ بلاخره موسی احمدی یا مهدی احمدی؟ مدیر کل تازه بر کرسی تکیه داده ارشاد قزوین از کجا آمده است؟

نام مهدی برای خودم هم تازگی دارد. نام شناسنامه ای من موسی بود. دو سه ماهی می شود بر حسب علاقه شدید به نام مهدی با اصرار، نامم را تغییر داده ام. اما خودم هم هنوز با این نام غریبم. در شهرستان بویین زهرا متولد شده ام. تحصیلات مقدماتی را همان جا گذراندم. در سال 65 در رشته ادبیات فارسی وارد دانشگاه امام خمینی(ره) شدم که ریاستش را دکتر بهشتی سرشت که البته آن موقع نامش دکتر حاج غلامعلی بود به عهده داشت. پس از اتمام مقطع کارشناسی ارشد همزمان با تدریس، کار اجرا را هم شروع کردم. معاونت آموزشی و بعدها معاونت دانشجویی مرکز آموزش عالی فرهنگیان را به عهده گرفتم. در سال 79 تدریس را در دانشگاه های تهران را شروع کردم. چون ذاتا به هنر علاقه مند بودم؛ در مراکز هنری تهران، بحث خوشنویسی و موسیقی را دنبال می کردم. در دوره PHD در دانشگاه تبریز در گرایش ادیان و عرفان تحصیل و تا به امروز حدود یازده جلد کتاب علمی پژوهشی گردآوری کردم.

_آیا شما یک آدم سیاسی هستید؟ یعنی سابقه فعالیت سیاسی هم دارید؟

مگر امکان دارد انسانی وجود داشته باشد و در عالم سیاست نباشد؟ اما اینکه سیاست را چگونه تفسیر کنیم؛ بسیار مهم است. سیاست باید متعادل جلوه داده شود. در سال 74 برای ورود به مجلس ششم شورای اسلامی در شهر قزوین کاندید شدم که تا حدی هم در محک انتخاب مردم موفق بودم. تا جایی که نسبت به مدیر کل وقت آموزش و پروش استان آرای بیش تری کسب کردم.

_پس تا حدی به عالم سیاست واقف هستید. قزوین شهری پر از رجال سیاسی و کدخدایان فرهنگی است. در این شهر در اتخاذ و اجرای تصمیم های فرهنگی ، قدرت لابی مدیر کل ارشاد با این کدخدایان و رجال از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بی پرده می پرسم استاندار قزوین در مراسم معارفه شما حضور نداشت و بحث های متعددی وجود دارد مبنی بر اینکه شما گزینه مرتضی روزبه نبوده اید. آیا در خودتان می بینید که بدون حمایت صریح شخص اول اجرا در استان، بتوانید برنامه های خود را عملی کنید؟

طبیعتا استاندار قزوین به عنوان یک نیروی ارزشی و نماینده دولت اعتدال در استان، عقاید و دیدگاه های خاص خود را دارد که برای من قابل احترام است. ولی اینکه من گزینه ایشان نبوده ام؛ دال بر عدم حمایت نیست. تمام تلاش من بر این است که این سمت و سو به حمایت ختم شود. به هر حال ایشان استاندار دولت، خدوم ملت و دارای سوابق ارزشی متعدد هستند. طبیعتا با مشاهده قدم ها و برنامه های ما در حوزه فرهنگ و هنر، حمایت خواهند کرد. در جلسه معارفه هم تاکید کردم که من به عنوان سرباز انقلاب، رهبر معظم و دولت تدبیر و امید تمام توانم را به کار می برم و در این مسیر رهنمودهای استاندار را سرلوحه خود قرار خواهم داد. در خصوص پیشبرد برنامه ها من به شما اطمینان می دهم که با نیت قربت الی الله و با خواست حضرت سید الشهدا این امر محقق خواهد شد. فلذا من فراسوی این بحث را روشن می بینم. در خصوص نماینده های استان در مجلس شورای اسلامی هم باید عرض کنم که به خواست وزیر محترم ارشاد، جلسه ای در بهارستان با هر چهار نماینده داشتم. ارایه طرح و برنامه شد که مورد توافق قرار گرفت. طبیعتا اهداف و برنامه ها در راستای عمل به سیاست های مقام معظم رهبری و بر اساس خط مشی های وزیر باهوش، با درایت و فراملی فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود.

_ با توجه به تعدد کدخدایان فرهنگی، تا چه حد مستقل عمل خواهید کرد؟

بستگی به تفسیر شما از استقلال رای دارد. قبلا هم گفته ام اهل دیکته نیستم ولی انشا را دوست دارم. قطعا تعامل با شخصیت های تاثیر گذار استان نظیر مقام عالی دولت و نماینده ولی فقیه در استان جزء نصب العین ماست.

_ بگذارید با یک مثال بحث را باز کنم. سال گذشته در جریان برگزاری کنسرت های موسیقی در سطح استان، چالش های متعددی به وجود آمد. تا جایی که برخی از شخصیت های تاثیرگذار استان مقابل مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت ایستادند. کار به جلسات شورای تامین کشید و حتی پای طرح تفکیک جنسیتی در کنسرت ها هم به قائله باز شد. طبیعتا در چنین شرایطی از مدیر کل فرهنگ و ارشاد به ویژه در دولت اعتدال توقع می رود استقلال فکری داشته باشد. به عنوان مدیر کل چگونه به این مقوله نگاه می کنید؟

فکر نمی کنم در کلیت برگزاری کنسرت ها مخالفتی وجود داشته باشد. اما در نگاه جزیی تر تعامل با شخصیت های تاثیرگذار می تواند این مساله را حل کند. زمانی که در دانشگاه فرهنگیان مسوولیتی داشتم؛ در آیین چهلمین روز درگذشت علامه محمد تقی جعفری برنامه در حضور آیت الله باریک بین با نی نوازی یک گروه آغاز شد. همان موقع هم خیلی ها پرسیدند موسیقی کجا و عزا کجا؟ اعتقاد دارم باید به نیاز مخاطب پاسخ داده شود. چگونه ممکن است در شرایطی که مخاطب به شادی و نشاط نیاز دارد؛ برگزاری کنسرت ها در چارچوب قانون و عرف دینی متوقف شود؟ باید به مخاطب پاسخ معقول و منطقی داده شود.

_ بلاخره اگر یک زمانی لازم باشد؛ قدرت ایستادن در برابر برخی شخصیت های استانی را دارید؟

من نمی خواهم جلوی کسی بایستم؛ اما یقینا به شیوه های مختلف تلاش خواهم کرد آن چیزی را که منطقی، ثابت و عقلایی است؛ پیش ببرم.

_نظر به اینکه مدرک دکترایتان را در گرایش ادیان و عرفان اخذ کرده اید؛ قرائتتان از اسلام و اساسا فلسفه فرهنگ چیست؟

به فرهنگ از زوایای دید متفاوت نگاه می کنم. البته این به معنای نگاه سلیقه ای نیست. معتقدم فرهنگ، نرم افزار ذهن است. یک سیستم مدرن امروزی را در نظر بگیرید. طبیعتا اگر انبوهی از  اطلاعات نرم افزاری در اختیار نداشته باشیم؛ با یک سخت افزار زمخت روبرو خواهیم بود. من هنر را در پوشش، رفتار و گفتار آدم ها، پیشینه سنت و در نگاه انحصاری تر به شکل هنر تجسمی و ترسیمی می بینم. در یک کلام می توان گفت فرهنگ تمام هویت و هستی یک ملت است. ممکن است در تبادل فرهنگ ها اشتراک وجود داشته باشد اما این به معنای برابری نیست. فرهنگ دینی ما یقینا با فرهنگ ملل دیگر متفاوت است.

_در طی سال های گذشته به رغم تلاش های صورت گرفته در راستای تکمیل طرح تالار شهر به عنوان تنها دارایی سخت افزاری عالم هنر، این امر محقق نشد. طرح پیوسته بین استان و وزارتخانه پاس داده شد و اقبال قرار گرفتن در زمره پروژه های مهر ماندگار را هم نداشت. به عنوان یکی از مهم ترین خواسته های هنرمندان سطح شهر، می توان به تکمیل این طرح در دوران مدیریت شما امیدوار بود؟

به رغم زمان اندک استقرار در سمت مدیریت به این مساله محیط شده ام. بازدید انجام شده است و قرار داد اولیه طرح را هم دیده ام. این پروژه از سال 87 استارت خورده است و چشم اندازی سه ساله داشته که محقق نشده است. با جامعه معماری وارد مذاکره شدیم و تلاش می کنیم با تامین اعتبار این طرح ملی ظرف دو سال خاتمه یابد.

_ یکی از برنامه هایی که از آن حرف زده اید؛ ایجاد بانک اطلاعاتی هنرمندان بوده است. قصد دارید برای نیل به این مقصود از چه ابزاری استفاده کنید؟ آیا بین هنرمندان رشته های مختلف در این بحث تفاوتی وجود دارد؟

ابزار مورد استفاده تحقیقات میدانی و برخی اطلاعات مکتوب و مستند موجود می باشد. کارگروه تحقیقات میدانی تشکیل و اطلاعات به شکل امانی گرد آوری می شود. اما در مورد سوال دوم ذات هنر تبعیض بردار نیست. طبعا هنرمند تیاتر با هنرمند نقاش تفاوتی ندارد. اما بسته به شرایط استانی در برخی موارد باید تبعیض قایل شد. به عنوان مثال قزوین پایتخت خوشنویسی و یکی از قطب های این هنر است. طبیعتا باید به این رشته توجه بیشتری مبذول داشت چون جنبه فراملی دارد.

_ وزیر ارشاد در حوزه انتشار کتاب و قواعد مختص ممیزی سیاست های مشخصی دارند که بارها از آن سخن گفته اند. ایشان پیوسته بر عدم تاثیرگذاری سانسور و لزوم تلاش برای اصلاح تفکر تاکید کرده اند. نظر شما در این باره چیست؟

سیاست وزیر در این مورد عینا با تفکر من برابر است. فرهنگ و تفکر جامعه باید اصلاح شود و سانسور موثر نیست.

_از آنجایی که استراتژی مدیریتی شما ناشناخته است و گمانه زنی های متعددی دال بر تغییر در چارت سازمانی شنیده می شود؛ نظر شما در این مورد چیست؟

من تغییر را از خودم شروع کرده ام. اگر همه صادقانه در راستای سیاست های دولت تدبیر و امید حرکت کنند؛ لزومی برای تغییر نمی بینم. سیاست های فرهنگی و هنری دولت کاملا روشن است. هر چند تغییر امری لازم الاجراست اما نباید شتابزده و زود هنگام باشد. دوستانی که بتوانند پا به پا حرکت کنند؛ کنارمان خواهند ماند. در غیر این صورت هم سنجیده تغییر اتفاق می افتد. در بحث ریاست مناطق هم اگر بر سیاست های دولت وقع بگذارند و هماهنگ با وزارتخانه حرکت کنند؛ لزومی برای تغییر وجود ندارد.

_به محض تصدی این پست توسط حضرتعالی، گمانه زنی هایی دال بر معامله بر سر برخی عناوین از جمله معاونت ها از گوشه و کنار شنیده شد که قطعا به گوش خودتان هم رسیده است. این حدس و گمان ها تا چه حد صحت دارد؟

صفر درصد. کسانی که با من کار کرده اند؛ می دانند اهل تغییر نابجا نیستم. زمان باید بگذرد. اگر خصایص و صفات مطلوب خط مشی دولت اعتدال وجود داشت با کمال میل همکاری می کنم. در غیر این صورت برای پیشبرد کارها تغییر صورت می گیرد.

_شما بارها تاکید کرده اید اهل تعامل هستید. ممکن است در مسیر تعامل در پی دست یابی به توافق، این عناوین سپرده شده باشد؟

اصلا و ابدا. هر کس نمونه ی نقض دارد؛ ارایه کند. بنای کار من بر صداقت است. می خواهم واقعیت ها منعکس شود. با صداقت پا گذاشته ام و با صداقت هم کار خواهم کرد.

_در مسیر نشستن بر کرسی مدیریت، خودتان را وام دار آدم خاصی نمی دانید؟

فقط خود را وام دار خدا و حضرت سیدالشهدا می دانم و والسلام. وام دار هیچ کسی نیستم؛ درعین اینکه مزید بر این گفتار از دوستان، نماینده های محترم و انسان های خدوم دیگر تشکر می کنم. 

 

 منبع : myutopia[dot]blogfa[dot]com[slash]post-30[dot]aspx

تو در تو نمی خواهم جلوی کسی , فرهنگ و تمدن غربي فرهنگ و تمدن , وبلاگ تخصصی فرهنگ, فرهنگ و فناوری فرهنگ و کتاب, تبلیغات فرهنگی هدف کالا های , تبلیغات فرهنگی تأثیز فرهنگ بر , کارشناسی جزوه آشنائی با فرهنگ ,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات