تبلیغات
خرید عینک آفتابی Louis Vuitton با قیمت ارزان

آیا میدانید برترین عینک سال 2014 نزد افراد معروف همین عینک است ؟

انتخاب آرمین 2afm ، سیروان خسروی ، کیم کارداشیان ، ریحانا ، علیرضا حقیقی و... می باشد

خرید عینک آفتابی Louis Vuitton با قیمت ارزان

تحویل رایگان به سراسر ایران | پرداخت هزینه درب منزل پس از تحویل کالا

لینک خرید عینک لویی ویتون توضیحات عینک لویی ویتونعينك خلباني شيشه جيوه اي

glassesRayBan

عينك خلباني شيشه جيوه اي

عينك Ray Ban

به همراه كيف عينك

محصولي متفاوت و منحصر بفرد از كمپاني rayban

با قابليت بازتاب 90 از اشعه هاي مضر افتاب

طراحي برتر ويژه سال 2013

عينك فوق اسپرت با طراحي جديد

شناخته شده به عنوان عينك محبوب هنرپيشگانروش خريد: براي خريد پس از کليک روي دکمه زير و تکميل فرم سفارش، ابتدا محصول مورد نظر را درب منزل يا محل کار تحويل بگيريد، سپس وجه کالا و هزينه ارسال را به مامور پست بپردازيد. جهت مشاهده فرم خريد، روي دکمه زير کليک کنيد.

قيمت فقـط : 28.000 تـومان


رانده وومقاله مهندسی شاعرانه شهریار در ساخت غزلی چند زبانه به قلم دکترهادی پور

«اگرچراغ فروغي به پاي خود فكند

توهم به صحبت عاشق سري فروداري»

اين هنرشهريار است كه دربيت فوق ، ضرب المثل تركي«چراغ اوز ديبينه ايشيق ورمز» راچنان با ظرافت شاعرانه دركسوت واژگان فارسي عرضه داشته كه انگارآن ضرب المثل در اين غزل فارسي هضم شده است.

«هنوز آب دهن گم نكرده راه گلو 

خود از كجا كه پس پيرهن هلو داري»

مصراع اول بازيرساختي از تركيب تركي«آوزين سويون اوتماميش» بامهارتي شاعرانه دركسوت واژگان زبان فارسي وهمراه با مزاحي شاعرانه درمصراع دوم بيان شده است كه بيش از اين مجال تفسيرندارد.

«زنوشخند توام نشكفد دل خونين

مثال غنچه پيچيده بسكه تو داري»

«نوشخند» در زبان فارسی نقطه مقابل «نیشخند » است و شهریار آن را در کنار «دل خونین» که حکایت از فراوانی غم و غصه نوع انسان ویا شاعر دارد و همچنین به همراه «غنچه پیچیده ولایه به لایه » بکار برده است ، آن هم با واژه «تودار» با دو معنی ایهامی لایه لایه در تناسب با گل و بسیار بردبار و راز نگهدار در ارتباط با دل خونین شاعر و این نشان از ذهن خلاق و بسیار تخیلی و در عین حال هنرمند شهریار دارد تا حدی که شهریار از دیدن نوشخند یار- که از تشبیه وی به غنچه پیچیده و تودار معلوم میشود بسیار هم معشوق محجوب و توداریست - شکفته خاطر و فرحناک نمیشود و هر لحظه منتظر پیشامد تلخ وناگواری در عشق است همانند صائب تبریزی که او هم معتقد بود انسانها از دو زاویه گل لاله را میبینند،  برخی خنده اش را میبینند و برخی داغ دل آن را و میگوید:

«مرا ز سیر چمن ، غم، تو را نشاط آید

تو خنده گل و من داغ لاله می بینم»

از طرفی شباهت لبان نوشخند دار معشوق به غنچه ، همچنین دادن صفت شکفتن که از آن گل است به دل و تقابل و تضاد ظریف ومعنادار نوشخند و دل خونین بر زیبایی بیت این شاعر توانمند که مهندسانه کلمات بیتش را کنارهم چیده ، افزوده است.

«توالت تو مرا سخت رنجه مي دارد

بگو ترابخدا باكه رانده وو داري؟»

بكاربردن واژه ضمخت وعاميانه «توالت» آن هم درغزل با اين ظرافت دركنار بكارگيري واژه فرانسوي«رانده وو» به معني بحث وجدل وگفتگو، حكايت از تردستي مهندسانه اين شاعرتوانمند دارد.

«دوباره عشق وجواني؟بلا بدور اي دل

تو هم  در اين سرپيري چه آرزو داري»

تركيب دعايي«بلا بدور» و «دراين سرپيري آرزوي عشق داشتن»كه شكل ديگري ازضرب المثل مشهور «سرپيري ومعركه گيري» درزبان فارسي است ، برحلاوت اين بيت افزوده است.

«اگربه جاي توخوش كرده ام خيال تورا

هواپس است تو هم بعد ازاين هوو داري»

دل خوش شدن شاعرباخيال معشوق ازمضامين رايج غزلهاي فارسي است، اما تاجايي كه نگارنده بخاطردارد، هيچ شاعري به هنرمندي شهريار نتوانسته اين موضوع را اينچنين ساده ، عاميانه و همه فهم با تشبيه«دلخوش بودن عاشق به خيال يار به جاي خودش» به «داشتن هوو» آن هم دركنار تركيب عاميانه «هواپس است» به تصوير بكشد.

دراين مجال ماتنها به چندبيت ازيك غزل شهريار از ديد معماري شاعرانه وي درساخت بناي شعرش پرداختيم وصد البته اين موضوع نياز به تامل وتدبر در همه اشعار وي دارد.


اصغرهادي پور(هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي)منبع : mashgheeshgh93[dot]blogfa[dot]com[slash]post-120[dot]aspx

مجموعه آثار دکتر اصغر هادی پور , ک, کوتاه و آموزنده , سرزمین اس ام اس در پستخانه, دارالمجانين, مثنوی زهره و منوچهر از ایرج , ترنم فرشته پادشاهان,

تبلیغاتتبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات

تبلیغات
Blogs Top
بلاگز فا
اخبار آنلاین ایران و جهان