تبلیغات

خیابان جامپ ۲۱زندگینامه جانی دپ+(johnny depp)

جان کریستوفر «جانی» دپ دوم ((John Christopher "Johnny" Depp  متولد ۹ ژوئن ۱۹۶۳بازیگر، تهیه‌کننده، موسیقی‌دان و کارگردان اهل امریکا است. او تاکنون توانسته‌است جایزهٔ گلدن گلوب و جایزه انجمن بازیگران نمایش را برای بهترین بازیگر مرد از آن خود کند. آغاز موفّقیت‌های او به دهه ۱۹۸۰ میلادی و مجموعهٔ تلویزیونی خیابان جامپ شماره ۲۱باز می‌گردد. او در این مجموعه به یک بازیگر نوجوان محبوب تبدیل شد. پس از آن در سال ۱۹۹۰ در فیلم ادوارد دست‌قیچیبازی کرد و بعد با فیلم‌هایی مانند اسلیپی هالو، چارلی و کارخانه شکلات‌سازی، سری دزدان دریایی کارائیب، سوئینی تاد: آرایشگر شیطانی خیابان فلیت، آلیس در سرزمین عجایب، رنگوو سایه‌های سیاهبه موفّقیت‌های بزرگی در گیشه دست یافته‌است. جانی دپ برای به تصویر درآوردن شخصیت‌هایی مانند ادوارد دی وود در اد وود، جوزف دی پیستن در دنی براسکو، هانتر اس تامپسون در ترس و نفرت در لاس‌وگاس، جورج جانگ در کوکائینو جان دلینجردر دشمنان مردمتحسین شده‌است.
فیلم‌های جانی دپ بیش از ۳٫۱ میلیارد دلار در آمریکا و بیش از ۷٫۶ میلیارد دلار در جهان فروش داشته‌است .او بارها نامزد دریافت بهترین جایزه‌ها از جمله گلدن گلوب و اسکار شده‌است و جایزهٔ گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد را برای سوئینی تاد: آرایشگر شیطانی خیابان فلیت و جایزهٔ انجمن بازیگران نمایش را برای دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه برنده شده‌است. مجلهٔ پیپلتاکنون دو بار در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۹ او را به عنوان جذاب‌ترین مرد معرفی کرده‌است.   نام جانی دپ در کتاب رکوردهای گینسبه عنوان گران‌ترین بازیگر با دستمزد ۷۵ میلیون دلار ثبت شده‌است. در سال ۱۹۹۵ مجلهٔ امپایرجانی دپ را به عنوان یکی از ۱۰۰ ستاره، تاریخ سینما انتخاب کرد و مقام ۶۷ را در بین ۱۰۰ ستارهٔ همیشگی سینما به او داد. در سال ۲۰۰۱ یکی از ۲۰ چهرهٔ دنیای سرگرمی شناخته شدو در سال ۲۰۱۲ IMDB جانی دپ را به عنوان بهترین بازیگر سینمای جهان در ۱۰ سال گذشته معرفی‌کرد.
زندگی‌نامه
وی در کنتاکی به دنیا آمد. پدرش سنیور جان کریستوفر دپ مهندس شهرسازی و مادرش بتی سو ولز یک پیش‌خدمت بوداو یک برادر به نام دنیل دارد که رمان‌نویس است و نیز دو خواهر به نام‌های کریستی (که اکنون مدیر شخصی‌اش است). خانوادهٔ او از مهاجران فرانسوی پروتستان بودند که در حدود سال ۱۷۰۰ در ویرجینیا ساکن شدند. جانی دپ همچنین گمان می‌کند که یک سرخ‌پوستاست و در سال ۲۰۱۱ عنوان کرد: «فکر می‌کنم کمی در درونم سرخ‌پوست هستم. مادر مادربزرگم کمی سرخ‌پوست بود و در چروکی بزرگ شد. اهل کنتاکی بودنم نیز با این قضیه جور در می‌آید. آنجا پر از چروکی و سرخ‌پوست است.
خانوادهٔ او در دوران کودکی‌اش اغلب نقل مکان می‌کردند به طوری‌که او و برادر و خواهرانش در بیش از ۲۰ مکان مختلف زندگی کرده‌اند و در نهایت در سال ۱۹۷۰ در فلورید اساکن شدند. در سال ۱۹۷۸ والدینش از هم جدا شدند. مادرش سپس با رابرت پالمر (متوفی سال ۲۰۰۰) ازدواج کرد. او همیشه از رابرت پالمر به عنوان «الهام بخش من» یاد می‌کند.
وی در کودکی‌اش به خاطر استرس ناشی از رو به رو شدن با مشکلات خانوادگی دست به خودآزاریمی‌زد و هفت یا هشت اثر زخم به جا مانده از آن زمان دارد. در مصاحبه‌ای که سال ۱۹۹۳ داشت، عنوان کرد: «بدن من نوعی مجله‌است. مانند کاری که سربازها می‌کنند، هر خالکوبی معنی خاصی دارد، چه می‌خواهد توسط خودت با چاقو صورت گرفته باشد یا توسط یک هنرمند این رشته
جانی دپ نقش اصلی سریال تلویزیونی خیابان جامپ شماره ۲۱ را برای شبکهٔ رسانه‌ای فاکسدر سال ۱۹۸۷ بازی کرد. او به این علت بازی در این فیلم را پذیرفت تا بتواند با فردریک فورست که الهام‌بخش او بوده‌است هم‌بازی شود. نقش مکمل او، سل جنکو دوست قدیمی‌اش بود که در نقش خدمتکاری به نام بلوفیش بازی کرد. موفقیت این سریال، او را به یک بازیگر محبوب نوجوان در اواخر دههٔ ۱۹۸۰ تبدیل کرد. اما با این وجود مدتی بعد احساس کرد که مجبور به بازی در این نقش شده‌است. پس از آن تصمیم گرفت فقط در فیلم‌هایی که احساس می‌کند مناسب اوست بازی کند.
اولین نقش اصلی جانی دپ در فیلم ترسناک و کلاسیککابوس در خیابان المدر سال ۱۹۸۴ بود. او نقش دوست قهرمان فیلم، نانسی تامپسون (با بازی هدر لنگن کمپ) و یکی از قربانیان فردی کروگر را بازی کرد. او اولین گزینهٔ کارگردان برای ایفای نقش یک اسکیت‌باز آمریکایی در فیلم درامتراشین محصول سال ۱۹۸۶ بود، اما بعداً توسط تهیه‌کنندهٔ فیلم کنار گذاشته شدهمچنین در این سال در نقش دوم فیلم جوخهبه کارگردانی الیور استونظاهر شد. در سال ۱۹۹۰ در فیلم ادوارد دست‌قیچی به کارگردانی تیم برتون بازی کرد که موفقیت فیلم به ارتباط طولانی مدت آن دو انجامیدو آیندهٔ حرفه‌ای جانی دپ را تحت تأثیر قرار داد.
فیلم ۲۰۰۳ کمپانی والت دیزنی، دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاهیک موفقیت بزرگ برای او بود. او، نقش کاپیتان جک اسپرو، دزد دریایی جذاب و مؤدب با شیوهٔ راه رفتنی خاص را ایفا کرد که بسیار مورد ستایش قرار گرفته‌است. مدیران کمپانی والت دیزنی در ابتدا دربارهٔ موفقیت این نقش تردید داشتند. اما با اکران عمومی فیلم، این شخصیت در بین مردم محبوبیت زیادی پیدا کرد. طبق نظرسنجی شرکت فندنگو (شرکت فروش بلیط سینما) نقش کاپیتان جک اسپرو بیشترین جذابیت را برای مخاطبان داشته‌است. کارگردان فیلم گور وربینسکی گفته‌است که این شخصیت، بسیار شبیه به شخصیت خود جانی دپ است اما دپ عنوان کرد که این شخصیت را از کیت ریچاردز، گیتاریست گروه رولینگ استونزالگو برداری کرده‌است.
او در سال ۲۰۰۴ نامزد جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش اول مردبرای ایفای نقش جی ام بری، نویسندهٔ اسکاتلندیدر فیلم در جستجوی سرزمین خیالیشد. پس از آن، در نقش ویلی وانکا در فیلم چارلی و کارخانهٔ شکلات‌سازی، محصول سال ۲۰۰۵، ظاهر شد که موفقیت زیادی در گیشه کسب کرد. و او به خاطر ایفای این نقش نامزد جایزهٔ گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد فیلم موزیکال یا کمدیشد.
جانی دپ به نقش کاپیتان جک اسپرو در دزدان دریایی کارائیب: صندوق مرد مردهبرگشتکه در ۷ ژوئیه ۲۰۰۶ اکران شد و ۱۳۵٫۵ میلیون دلار در سه روزاول اکران در آمریکا فروش کرد و رکورد فروش گیشه را در بالاترین فروش آخر هفته شکست.  دزدان دریایی کارائیب: پایان جهانهم در ۲۴ مه ۲۰۰۷ اکران شد. دپ گفته‌است: «کاپیتان اسپرو بخش بزرگی از من است»و او دوست دارد که این نقش را در سری‌های بعد هم بازی کند. همچنین او صداپیشهٔ کاپیتان اسپرو در بازی کامپیوتری دزدان دریایی کارائیب: افسانهٔ جک اسپرو بوده‌است.
استعداد چشمگیر شمشیربازی جانی دپ که برای نقش کاپیتان اسپرو پیشرفت کرد، در فیلم مستند بازپس گرفتن شمشیر برجسته شد. در این فیلم، استاد شمشیرزنی باب اندرسون تجربیاتش را به او در طراحی حرکات شمشیرزنی برای فیلم دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه می‌آموخت.
در سال ۲۰۰۹ جانی دپ به همراه جود لاو کالین فارلدر قسمت‌های باقی مانده از نقش هیث لجردر فیلم تخیلات دکتر پارناسوسکه به دلیل مرگ ناگهانی‌اش ناتمام مانده بود، بازی کرد. هر سه بازیگر دستمزدشان را به ماتیلدا، دختر هیث لجر دادند. او در نقش کلاهدوز دیوانهدر فیلم آلیس در سرزمین عجایب به کارگردانی تیم برتون بازی بسیار درخشانی ارائه کرده‌است و صداپیشهٔ نقش رنگو در فیلم رنگو به کارگردانی گور وربینسکی بوده‌است. فیلم رنگو برندهٔ جایزهٔ اسکار بهترین فیلم پویانمایی آکادمی اسکار در سال ۲۰۱۲ شد و گور وربینسکی در مراسم اسکار از جانی دپ تشکر کرد.
در سال ۲۰۱۱ جانی دپ به نقش کاپیتان جک اسپرو در فیلم دزدان دریایی کارائیب: سوار بر امواج ناشناختهبرگشت. این فیلم در اولین هفتهٔ اکران در سطح جهانی ۳۴۶٫۴ میلیون دلار در گیشه فروش کرد و رکورد زد.
در سال ۲۰۰۴ جانی دپ شرکت فیلم‌سازی را برای پروژه‌هایی که خودش بازیگر و/یا تهیه کنندهٔ آنهاست تأسیس کرد.  نام این شرکت، لاتین و به معنای «هیچِ بی‌نهایت» است. جانی دپ مدیرعامل شرکت است و خواهرش کریستی امور اجرایی شرکت را به عهده دارد.
اولین محصول این شرکت فیلم خاطرات عجیب و غریببود که در سال ۲۰۱۱ تولید شد و از رمانی با همین نام نوشتهٔ هانتر اس تامپسون اقتباس شده بود. نویسنده و کارگردان این فیلم بروس رابینسون است.
دپ دربارهٔ این فیلم گفته‌است: «خاطرات عجیب و غریب عمل کردن به قولی بود که به هانتر داده بودم. من این رمان را قبل از اینکه چاپ شود پیدا کردم. هانتر آن را در آرشیوش در زیرزمین گذاشته بود. از نثر زیبای آن متعجب شدم. نمی‌توانستم باور کنم که در سن ۲۲ سالگی آن را نوشته‌است. با هم تصمیم گرفتیم که آن را به فیلم تبدیل کنیم. از اول این یک کار مشترک بود. حالا به قولم عمل کردم.»
فیلم بعدی این شرکت هوگوبه کارگردانی مارتین اسکورسیزی در سال ۲۰۱۱ ساخته‌شد. این فیلم برندهٔ ۵ جایزهٔ آکادمی اسکار در بخش‌های: بهترین جلوه‌های ویژه، بهترین تدوین صداگذرای، بهترین صداگذاری، بهترین فیلم‌برداری و بهترین کارگردان هنری در سال ۲۰۱۲ شد. محصول بعدی این شرکت فیلم سایه‌های سیاه به کارگردانی تیم برتون است که ۱۰ مه ۲۰۱۲ اکران شد.
زندگی خصوصی
جانی دپ سال ۱۹۸۳ با لوری آن آلیسون ازدواج کرد اما آنها سال ۱۹۸۵ از هم جدا شدند. او بعد از آن ۴ رابطهٔ ناموفق دیگر داشت: در سال ۱۹۸۵ با شریلین فن آشنا شد و رابطه‌شان ۳ سال طول کشید. بعد با وینونا رایدر در نمایش توپ‌های بزرگ آتشین در ژوئیه ۱۹۸۹ آشنا شد و از ژوئیه ۱۹۹۰ به مدت ۳ سال با هم نامزد بودند. از سال ۱۹۹۴ به مدت ۴ سال با کیت ماس، سوپر مدل انگلیسی نامزد بود.
او سال ۱۹۹۸ در زمان فیلم‌برداری دروازهٔ نهمبا ونسا پارادی بازیگر و خوانندهٔ فرانسوی ملاقات کرد. اما بعد از ۱۴ سال زندگی مشترک و با داشتن دو فرزند، در سال ۲۰۱۲ از همدیگر جدا شدند
جوایز هنری نامزد جایزه گلدن گلوبدر شاخه بازیگر مرد نقش اصلی/در ژانر موزیکال یا کمدی، برای فیلم توریست - 2010 نامزد جایزه گلدن گلوب در شاخه بازیگر مرد نقش اصلی/در ژانر موزیکال یا کمدی، برای فیلم آلیس در سرزمین عجایب (فیلم ۲۰۱۰) برنده جایزه گلدن گلوب در شاخه بازیگر مرد نقش اصلی/در ژانر موزیکال یا کمدی، برای فیلم سوئینی تاد - ۲۰۰۸ نامزد اسکار بازیگر نقش اول مرد برای فیلم سوئینی تاد - 2008 نامزد گلدن گلوب در شاخه بازیگر مرد نقش اصلی/در ژانر موزیکال یا کمدی، برای فیلم دزدان دریایی کارائیب: گنجینه مرد مُرده- 2007 نامزد گلدن گلوب در شاخه بازیگر مرد نقش اصلی/در ژانر موزیکال یا کمدی، برای فیلم چارلی و کارخانه شکلات - 2006 نامزد اسکار بازیگر نقش اول مرد برای فیلم در جستجوی ناکجاآباد - 2005 نامزد گلدن گلوب در شاخه بازیگر مرد نقش اصلی/در ژانر درام، برای فیلم در جستجوی ناکجاآباد -2005 نامزد دریافت جایزه اسکار در سال ۲۰۰۴ برای فیلم "دزدان دریایی کارائیب" به عنوان بهترین بازیگر نقش اول دریافت جایزه امپایر (انگلستان) در سال ۲۰۰۴ برای فیلم "دزدان دریایی کارائیب" نامزد دریافت کایزه گلدن گلوب در سال ۲۰۰۵ برای فیلم "Finding neverland " نامزد دریافت جایزه اسکار در سال ۲۰۰۰ برای فیلم " Finding neverland " به عنوان بهترین بازیگر نقش اول نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب در سال ۱۹۹۵ برای فیلم "اد وود" به عنوان بازیگر
فیلم‌شناسی 2014- دزدان دریایی کارائیب ۵ (کاپیتان جک اسپرو) 2013- رنجر تنها (تانتو) 2011- خیابان جامپ شماره ۲۱( تام هنسن) 2011- جک و جیل (خودش) 2011-  خاطرات عجیب و غریب (پاول کمپ) ۲۰۱۱ - دزدان دریایی کارائیب: بر امواج بیگانه ( کاپیتان جک اسپارو) ۲۰۱۰ - توریست (فیلم ۲۰۱۰) ۲۰۱۰ - آلیس در سرزمین عجایب (فیلم ۲۰۱۰) (کلاه دوز دیوانه( 2009- تخیلات دکتر پارناسوس (تونی) ۲۰۰۹ - دشمنان ملت (جان دیلنجر) ۲۰۰۹ - شهر گناه ۳ (در حد شایعه) ۲۰۰۹ - خاطرات رم (پائول کمپ) ۲۰۰۹ - شهر گناه ۲ ۲۰۰۹ - شانتارام (لیندزی( ۲۰۰۷ - سوئینی تاد (سوئینی تاد( ۲۰۰۷ - دزدان‌دریایی کارائیب: پایان جهان (کاپیتان جک اسپارو) ۲۰۰۶ - دزدان‌دریایی کارائیب: صندوقچه مرد مرده (کاپیتان جک اسپارو( ۲۰۰۶ - هرزه (لارنس دان مور) ۲۰۰۵ - عروس مرده (صدا) (ویکتور ون دورت( ۲۰۰۵ - چارلی و کارخانه شکلات سازی (ویلی وونکا) (بر اساس داستانی از رولد دال) ۲۰۰۴ - افسار گسیخته (راچستر( ۲۰۰۴ - در جستجوی ناکجاآباد (سر جیمز ماتیو باری) ۲۰۰۴ - و بعد از آن آنها شاد زیستند ) ۲۰۰۴ - پنجره مخفی (مورت رینی) ۲۰۰۳ - صبحانه با شکارچی (وین اوینگ) ۲۰۰۳ - گمشده در لامانچا (لوییز په په)و(کیث فولتون) ۲۰۰۳ - روزی روزگاری در مکزیک (ساندس) 2000- پیش از آغاز شب (ویکتور بن بن) جهنمی (فردریک آبرلین) 2001- مردی که گریست ) سزار) کوکائین (جورج جانگ) 1984- کابوس در خیابان الم (گلن لنتز) 1985- استراحتگاه خصوصی (جک مارشال) 1986- خشم (دانی فلیشر) جوخه (گیتر لرنر) گریان (وید واکر) 1990- ادوارد دست‌قیچی (ادوارد) فردی مرده‌است: آخرین کابوس (نوجوانی در برنامهٔ تلویزیونی) 1993- بنی و جون (سم) رویای آریزونا (اکسل بلکمر) 1994- اد وود (ادوارد دی وود) 1995- آخرین لحظه (جن واتسون) مرد مرده (ویلیام بلیک) دون خوان دی‌مارکو (دون خوان/جان دی‌مارکو) 1996- مرد کن (خودش) 1997- دنی براسکو (دونی براسکو/جوزف دی پیستن) شجاع (رافائل) 1998- ترس و نفرت در لاس‌وگاس (رائول دوک) لس آنجلس بدون نقشه (خودش/ ویلیام بلیک) دروازهٔ نهم (دین کورسو) 1999- اسلیپی هالو (ایکابد کرین) همسر فضانورد (اسپنسر آرماکوست) شکلات (روکس )
 

منبع:فیلم گمشدهمنبع : filmlost[dot]blogfa[dot]com[slash]post-63[dot]aspx

F I L M L O S T زندگینامه جانی دپ , هالیوودی ها جانی دپ, پری دریایی کوچولو جانی دپ, سینما برای همه جانی دپ ۵۰ , خوشتیپ یعنی جانی دپ, دیجیتال آنلاین, هوا داران دزدان دزیایی کاراییب ,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات