تبلیغات

بگردیمکلاردشت
شهر ییلاقی کلاردشت

                                             دشت زیبای کلاردشت 

 کلاردشت ، دشتی بر فراز کوه ها و منطقه ای کوهستانی در غرب مازندران واقع شده است که دارای آب و هوای سرد کوهستانی است که اکثر مواقع هوایی مه آلود با زمستانی سرد و در تابستان بعضی از مواقع نیاز به لباس گرم می باشد  از توابع شهرستان چالوس می باشد  به فاصله 25 کیلومتری چالوس و 170 کیلومتری تهران واقع شده است از جنوب به قله تخت سلیمان و از شمال به دریای خزر و شهر عباس آباد  و از شرق به نوشهر ،چالوس  و کجور  و  از غرب به قزوین و الموت منتهی می شود  دارای بیش از 45 قله  با ارتفاع بیش از 4000 متر در این منطقه وجود دارد که بلندترین آن قله علم کوه با ارتفاع 4845 متر از سطع دریای آزاد می باشد .

دارای دو جاده ارتباطی می باشد که اولی آن از جاده  تهران چالوس " جاده کندوان "  و دیگری جاده جنگلی عباس آباد می باشد .

 از ابتدای جاده چالوس  به تهران بعد از انتهای کمربندی نوشهر یعنی عبور از پل هوایی وارد جاده کندوان بعبارتی زیباترین جاده کوهستانی ایران می شوید باید در میان جاده زیبای جنگلی حدود 25 کیلومتری رانندگی نمایید تا به شهر مرزن آباد برسید. از ضلغ غربی جاده کنار تابلوی مسیر کلاردشت تغییر مسیر میدهید و برای رسیدن به کلاردشت باید این جاده کوهستانی را دوباره حدود 20 کیلومتری بپیمایید تا به شهر کلاردشت برسید .

مسیر دوم از راه شهر عباس آباد جاده کناره خزری بین مسیر چالوس به تنکابن منشعب شده و از میان جنگل با درختان انبوه و بسیار زیبا به فاصله 25 کیلومتری قرار دارد که به غرب کلاردشت وارد میشوید این جاده هم یکی از زیباترین جاده کشور است که متاسفانه با اینهمه زیبایی کم نظیر در جای جای آن پر از زباله هایی است که از هموطنان عزیزی که از این موهبت الهی استفاده کرده اند به جا مانده است..

بنابراین از هر مسیری که وارد جاده چالوس " کندوان "  می شوید راه اصلی رسیدن به شهر مرزن آباد می باشد. 

در مسیر رسیدن به شهر چشم اندازهای بسیار زیبای طبیعی با دشت هایی با پوشش رنگارنگ و دره های زیبا    را مشاهده می کنید که چنین چیزی را در کمتر نقاط دیگر ایران مشاهده خواهید کرد  . در بعضی از این چشم اندازهای زیبا اگر لحظه ای درنگ نمایید و چنانچه ذوق عکاسی هم دارید چند عکسی بگیرید در مشاهده عکس ها به شک خواهید افتاد که آیا اینها نقاشیند یا زیبایی هایی از خلقت طبیعت خداوندی است که همانند بوم نقاشی جلوه می کنند در طول مسیر به ویلاهای مجلل و رنگارنگی برخورد می کنید که در جای جای این دشت زیبا بنا گردیده اند و در شیب های بسیار تند هم سنگچین و گاهی هم دیوارهایی کشیده شده اند که نشان از تملک شخصی این املاک می باشد در اولین ورود به این مناطق این سوال به ذهن می آید که آیا اینها همه صاحبان به حق این املاک می باشند یا اینکه مثل دیگر جاهای کشورمان که جنگل، مراتع و ساحل دریا را افرادی سودجو یا احیانا سازمانی دولتی یا شبه دولتی ملک شخصی خود کرده اند می باشد . از رونق بازار املاک همین بس که بیشترین مکان تجاری شهر بنگاه های مشاور املاک می باشند .متاسفانه هر روز  طبیعت زیبای آن تخریب شده و  ویلاهای شیک و مدرن نمایان می شود.

اولین باری که به این شهر کوچک وارد شدم مربوط به مهر ماه سال 1364 بوده است که چیزی شبیه به یک دهستان کوچکی با جاده ای نامناسب و با مردمان بومی بوده است .و بعد از چند سال هر بار که به این منطقه سفر می کنم با تغییرات زیادی مواجه می شوم .

شهر از دو قسمت اصلی تشکیل شده است ابتدا مرکز شهر " حسن کیف " قرار دارد که تمام ادارات دولتی  در این قسمت از شهر واقع شده اند.

                                           میدان اصلی شهر "حسن کیف"

 بخش بعدی رودبارک و دره زیبای آن می باشد که در امتداد آن قلعه علم کوه و دیگر قله ها قرار دارد  رود سردآبرود که از ارتفاعات سرچشمه میگیرد در این منطقه قرار دارد که دارای آب زیاد و خروشانی است و یکی از زلالترین و شاف ترین رودهای ایران می باشد همچنین پارک زیبای شهر هم در انتهای رودبارک قرار دارد.

                                            رود سردآبرود در رودبارک

                                          قله علم کوه

یکی دیگر از دیدنی های طبیعی کلاردشت دریاچه ولشت می باشد که این دریاچه در شمال شرقی کلاردشت در ارتفاع 1000 متری دریاچه خزر قرار داشته و یکی از 10 دریاچه آب شیرین کشور می باشد که دارای وسعتی حدود 20 هکتار و و عمیق ترین قسمت آن به عمقی 30 متر  می باشد و به دو طریق می توان به آن دسترسی  داشت یکی از جاده چالوس به تهران در گیلومتر 23 بعد از پل کجور از ضلع غربی جاده بعد از کذر از میان جنگل و جاده پر پیچ و خم و سربالایی به آن رسید و مسیر دوم  از داخل شهر کلاردشت مسیر حسن کیف به روستای سنار ی باشد بعد از رسیدن به روستای سنار 4 کیلومتری با در یاچه اصله خواهید داشت .

                                                     دریاچه ولشت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                              منابع عکس ها از سایت تکناز   http://www.taknaz.ir 

                                                           پایانمنبع : ali8741[dot]blogfa[dot]com[slash]post-19[dot]aspx

سفرنامه ایرانگردی علی کلاردشت, سفرنامه ایرانگردی علی شهرستان , سفرنامه ایرانگردی علی چشمه های , سفرنامه ایرانگردی علی فیلبند, لرستان سایت ایران را بگردیم , سفرنامه ایرانگردی علی جاده , سفرنامه ایرانگردی علی آبشار ,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات