تبلیغات

بوستانهای مشهدچه راه حلی بیندیشیم تا چهره شهر باران(شهر گل ) زیبا گردد .
بنام خدا

یادداشت شماره 20

چه راه حلی بیندیشیم تا چهره شهر باران(شهر گل ) زیبا گردد .

هر گاه بخواهیم توسعه و پیشرفت هر استان را محک بزنیم با یستی چهره آن را در آینه مرکز استان جستجو کرد .همان طوریکه نماد توسعه یافتگی هر کشور با چهره پایتخت آن سرزمین مورد ارزیابی قرار می گیرد .گر چه شهر رشت طی سه دهه اخیر از نظر وسعت و جمعیت رشد شتاب زده داشته و در ردیف کلانشهرها قرار گرفته است . اما فعالیت های عمرانی و رفاهی و دگرگونی چهره شهر قابل مقایسه با رشد فزاینده جغرافیایی و جمعیتی شهر رشت نیست .مرکز استان گیلان در بین کلانشهرهای ایران مثل اهواز تبریز مشهد شیراز اصفهان اورمیه کرمانشاه قم اراک کرج- تهران و .... از نظر توسعه یافتگی جایگاهی ندارد . اگر چه این شهر فرصت زیادی برای ارتقای عمرانی رفاهی خدماتی- گردشگری داشته و آن را از دست داده است اما هنوز روزنه های امید وجود دارد که مدیران ارشد استان و شهرستان رشت در یک تلاش و همت جهادی و بی وقفه و برنامه ریزی شده دگرگونی شگرفی در شهر باران(شهر گل )  ایجاد نمایند .


 

« راه حل   »

1.      زیبایی هر شهر با خیابانهای وسیع و استاندارد آن شناخته می شود . اسفالت و خط کشی مرتب ، جدول بندی منظم پیاده رو سازی داشتن فاضلابهای صنعتی . داشتن خروجی آبها سطحی درخت کاری و گل کاری در حاشیه خیابانها و میادین توجه به روشنایی خیابانها و کوچه های شهر با امکانات جدید. ایجاد ایستگاه مدرن اتوبوس و تاکسی ( سایبان صندلی باجه تلفن عابر بانک ) توسعه ناوگان حمل و نقل از قبیل اتوبوس مینی بوس تاکسی . احداث محلهای ویژه تردد عابران پیاده . ایجاد پل های هوایی ویژه تردد عابران در چهار راه ها و مراکز و میادین پر ازدهام . دیوار کشی در مقابل ساختمانهای متروکه و زمین های بایر در مسیر های اصلی مرکزی شهر که مالکین در تغییر وضعیت ساختمانهای بلا استفاده اقدام نمی نمایند. ترسیم تصاویر از مناظره طبیعی و تصاویر شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی بر روی دیوار
برج ها و ساختمانهای دولتی و خصوصی ( با رعایت حقوق قانونی آنها ) در خیابانها و گذرگاه های اصلی شهر . تشویق مالکین آپارتمانها و ساختمانهای مسکونی و اداری نسبت به رویانیدن گلهای تزئینی در چهار فصل سال در بالکن و دیوار حیاط ساختمان های مشرف به خیابان و کمک و مساعدت اولیه سازمان فضای سبز شهرداری به این قبیل از شهروندان خوش ذوق و علاقه مند.

2.   ورودی هر شهر نماد توسعه یافتگی آن شهر است چون هر گردشگر زمانی اشتیاق دیدن از نقاط مختلف شهر را پیدامی نمایند که به هنگام ورود به دروازه شهر با مناظر زیبا و امکانات و خدمات رفاهی منظم و نظیف ( مثل نمازخانه سرویس بهداشتی استراهتگاه پمپ بنزین و پمپ گاز مجتمع تعمیر گاه های خودروی و هر گونه اقداماتی که در جذب گردشگر و مهمانان برای توقف و بازید از شهر را میسر نماید .

3.   احداث هتل ها و مهمان پذیر ها و رستوران های مجلل در ورودی و دروازه های شهر  احداث میادین بزرگ و زیبا و استاندارد علاوه بر جذب و ماندگاری گردشگران در شهر در زیبایی شهر نیز تأثیر گزار است. متأسفانه ورودی و دروازه های شهر رشت با هیچ استانداری قابل تطبیق نیست

4.   توسعه فضای سبز با احداث بوستانهای کوچک در محلات و ایجاد فضای سرگرمی برای کودکان و نوجوانان و بوستانهای بزرگ در مناطق گوناگون و ایجاد همه گونه خدمات رفاهی ورزشی- تفریحی علمی ( کتابخانه سالن کنفرانس -مسجد سینما سالن تئاتر و .... علاوه بر اینکه شهروندان با کمترین هزینه ساعات فراغت خود را در کنار خانواده می گذراند .مکان مناسبی برای گردشگران نیز محسوب میشود. بوستانهای موجود در سطح شهر رشت چه بوستانهای محلات و چه بوستانهای بزرگ و عمومی نسبت به بازسازی و زیبا سازی و احداث امکانات مورد نیاز و درختکاری و گلکاری روش نوین ، و در مکانهای دیگر که امکان احداث پارک وجود دارد نسبت به افزایش فضای سبز برای جمعیت هفصد هزار نفری رشت فراهم گردد .

5.   نظافت عمومی هر شهر علاوه بر افزایش ضریب سلامت شهروندان، در زیبایی شهر نیز نقش ویژه ای دارد و در نگاه شهروندان و گردشگران بسیار حائز اهمیت  است . هر گاه مردم نیز در این جهاد سلامت و زیبای نقش آفرینی گسترده ای داشته باشند می توان با کمترین هزینه بهترین نتیجه در جهاد سلامت را کسب کرد . برای رسیدن به این هدف فرهنگ سازی با روش های گوناگون و تشویقی و مستمر و همراه با ایجاد امکانات مدرن روز مثل نصب زباله دان های قابل تعویض و شستشو به اندازه نیاز در سطح تمام خیابانهای اصلی شهر . نصب زباله دان های متحرک و ثابت ویژه کسبه بازاردر تمام خیابانها و معابر و در مکانهای مناسب و قابل دسترس . نصب زباله دان های بزرگ ثابت و قابل شستشو ویژه زباله های منازل در تمام معابر و کوچه ها و محلات به تعداد نیاز و قابل دسترس آسان برای همه ساکنین ساختمانهای مسکونی . نصب زباله دانهای ویژه ادارات و مدارس و شرکتها و تعمیرگاه های خدماتی و نظارت مستمر و برنامه ریزی شده بر عملکرد کارگران زحمتکش نظافت شهر . متأسفانه این روزها وضعیت نظافتی شهر افت بسیاری به ویژه در محلات و مکانهای پر تردد رشت پیدا کرده . لازم است که در خصوص همکاری بیشتر شهروندان در تفکیک زباله های خشک و تحویل به سازمان بازیافت . سازمان مذکر در گزینه های تشویقی و فرهنگ سازی بودجه ای از منابع حاصل از در آمد های زباله های بازیافت اختصاص و بر این باور باشد که علاوه بر افزایش در آمد سازمان باز یافت . در بهداشت و سلامت شهروندان و محیط زیست نیز می توانند کمک شایانی نمایند .

6.   ساماندهی دستفروشها و وانت بارها در سطح شهر و ایجاد فضای اشتغال زایی در مکان های مناسب برای آن تعداد از افرادی که از این طریق امرار معاش می نمایند ، برای اینکه افراد به آسانی نتوانند بنا به تمایلات خودشان و بدون مجوز مبادرت به دستفروشی در سطح شهر نمایند .در شهرداری متولی تحت عنوان مشاغل موقت و یا هر عنوان دیگر موجودیت پیدا نماید و طی فراخوانی در مدت زمان معین افرادی که از قبل مشغول به دستفروشی در خیابان و یا باگاری ویا وانت بار بوده اند پس از اخذ مدارک لازم با هماهنگی اداره اماکن وسایر مبادی مربوطه برای هر یک کُد شغلی موقت صادر و با توجه به مکانهای مناسب که هم شهروندان به آسانی بتوانند خرید نمایند و هم این قبیل افراد روزانه در آمد قابل قبولی کسب نمایند توسط شهرداری در سطح مرکزی و محلات مختلف شهر در فضاهای کوچک (صد متری) و بزرگتر در نظر گرفته شود .بازار روز خیابان سعدی و بازارچه بزرگ  تختی و بازارچه نگین پل جماران و سازماندهی بازارچه های پیرسرا- پل زرجوب -چما سرا پل رازی و احداث بازارچه هایی در مکانهای مناسب در سلیمانداراب و معلولین پل عراق ساغر یسازان پل جانبازان خیابان فلسطین ( عینک فولکس و احمد گوراب ) میدان فرهنگ ( آزادگان که بار ترافیکی در سطح شهر دارد )چله خانه آب و برق- شهرک امام خمینی ( حمیدیان ) پژمان میدان ولی عصر (ایستگاه انزلی ) خمسه بازار کوی حسینی بلوار شهید قلی پور - و ... ... یکی از طریق تأمین نیازمندیهای مردم گیلان ساکن در شهر ها منجمله رشت که از قدیم الایام متد اول بوده عرضه محصولات کشاورزی باغی و دامی و طیوربطور مستقیم و بدون واسطه روستائیان به مردم شهر بوده که وجود دهها بازار های هفتگی که در گویش گیلکی گوراب به معنای بازار ،در سراسر استان گیلان بوضوح دیده می شود . لذا برای پاسداشت این سنت و فرهنگ مردمان گیل و دیلم و ایجاد اشتغال برای روستائیان و عرضه محصولات ارزان تر و بدون واسطه به شهروندان ساکن شهر رشت پیشنهاد بازارچه های در نقاط های مناسب ( پل بوسار پل عراق پل چمارسرا رازی ایستگاه انزلی پل زرجوب -فلکه گاز میدان گیل ( یا توشیبا ) -پل جانبازان)یا هر مکانی دیگری که شهرداری مناسب می داند بصورت فضای بدون سرپوشیده و موقت ایجاد نماید .

7.   ساماندهی تدریجی و یا بهینه سازی تعمیرگاه های گوناگون خودرو های سبک و سنگین در مدخل و ورودی شهر رشت که بعلت عدم نظافت و جمع آوری زباله های تعمیر گاهی و مغازه های فرسوده و نا هماهنگ .چهره بسیار زشتی به ورودی و دروازه های شهر رشت ایجاد نموده اند .

8.   ایجاد بازارچه های سنتی ویژه صنایع دستی و سوغات گیلان و جذب مستمر و پر تلاش برای حضور شهروندان و گردشگران برای بازدید و خرید در این گونه بازار ها و یا مراکز خرید علاوه بر ایجاد اشتغال برای عده ای از زنان و مردان گیلانی حیاتی دوباره به صنایع دستی و سوغات اصیل گیلان نیز بوجود خواهد آمد .

9.      روان بودن بار ترافیکی و منظم بودن عبور و مرور اتومبیل ها و عابران در خیابانها اصلی و فرعی شهر و داشتن حمل و نقل عمومی و قابل دسترس آسان همگانی که احداث خط ویژه تندرو ( تاکسی اتوبوس مینی بوس و خودرو های امدادی ) بارزترین روش رسیدن به کاهش بار ترافیکی شهر است می تواند در جذابیت و آرامش زندگی در شهرمان نقش آفرینی ایفا نماید.

10. پیاده روسازی در تمام خیابانهای اصلی و فرعی و بزرگراه ها متناسب به نوع آب و هوا شهر باران که همراه با آن درختکاری و گل کاری در حاشیه پیاده روها تمام در فصول چهار گانه شادابی لازم برای همگان خواهد داشت . در نمایش چهره شهر و ارامش روح و روان شهروندان بسیار اثر گذار است.

11. وجود ساختمانهای متروکه و زمین های بایر در تمام نقاط مرکزی محلات خیابانهای اصلی و فرعی ورود یهای شهر . چهره شهر بسیار زشت جلوه گر شده و تلاشهای عمرانی و زیبا سازی شهر با وجود این مکانهای نامناسب ما را برای رسیدن به نتیجه مطلوب دور می سازد . برای نمونه شهرداری میلیارد ها تومان برای خیابان علم الهدی هزینه کرده دقیقا در مقابل همین خیابان و جنب پاساژ و سینما سپید رود مکانی ( ساختمانی ) مخروبه مملو از زباله وجود دارد . آیا این مکان زیبای مرکز شهر ( ساختمان قدیمی شهرداری که نماد شهر رشت است به چالش نکشیده است ؟ آیا بهتر نیست در این گونه مکانها در سراسر شهر با ایجاد دیوار و تابلوهای بزرگ تبلیغاتی ضمن محو کردن چهره زشت آن .منابع درآمدی نیز برای شهرداری بوجود آوریم ؟

12. یکی از مکانهایی که در زیباسازی شهر و جذب گردشگر و محیط سالم برای تفریح  خانواده ها در ضلع غربی شهررشت وجود دارد استخر بزرگ ( دهها هکتاری ) عینک است . اگر شهرداری با اختصاص اعتبار مناسب و با همکاری بخش خصوصی امکانات رفاهی و خدماتی و تفریحی آن را گسترش بدهد و با استفاده از بهترین طرحهای پیشنهادی طراحان و افراد خُبره و علاقمندان و الگوبرداری از مکانهای مشابه در سایر نقاط کشور و حتی کشور های دیگر و خریداری ساختمانهای مخروبه و قدیمی از میدان ( پل ) شهدای گمنام تا ابتدا احمد گوراب ( دخانیات) و احداث ساختمانهای ( برج های ) مسکونی تجاری مراکز خرید هتل مهمانپذیر رستوران و ... و دیوار کشی در سرتاسر ضلع شمالی استخر و ایجاد فضاهای تبلیغاتی بازرگانی به منظور محو نمودن ساختمانهای فرسوده و قدیمی موجود آن منطقه و ایجاد  دو پل هوایی بین بلوار شهید افتخاری به عینک و فولکس و توسعه فضای سبز احداث مکانهای ورزشی- پارک بازی محلهای ویژه صید ماهی آموزش قایقرانی- راه اندازی قایقهای تفریحی ایجاد جزایر ها کوچک در داخل استخر و دها پروژه دیگر .... این پروژه عظیم با اینکه در ابتدای ورودی ( دروازه )غربی شهر رشت قرار دارد می تواند در منطقه شمال کشور بی نظیر باشد .

13. دو رودخانه گوهر رود و زرجوب که از کوههای جنوبی گیلان سرچشمه میگیرند پس از عبور دهها کیلومتر وارد مرداب انزلی می شوند . تقریبا هر دو رودخانه از مناطق مرکزی شهر رشت عبور می نمایند و روزگاری نه چندان دور در بیشتر فصول سال پر آب و زلال بوده که قسمتی از آب غیر شرب اهالی شهر در پنجاه سال قبل از همین رودخانه زرجوب و گوهر رود تأمین می شد و علاقه مندان به صید ماهی . ماهی مصرفی شان را از این دو رودخانه صید می کردند . حدود  ده سال قبل پروژه فاضلاب صنعتی با همکاری بانک کشورهای اسلامی آغاز شد و برابر برنامه های اعلام شده قرار بود ظرف پنج سال این پروژه بزرگ استانی به بهره برداری برسد اما اکنون پس از گذشت ده سال هنوز به پایان نرسیده و مسئولان بزرگوار استانداری چه در گذشته و چه در حال حاضر نسبت به وضعیت این پروژه که در سلامت مردم کلانشهر رشت بسیار حائز اهمیت است گزارش کار صادقانه ارائه نمی دهند در حالیکه تمام شهروندان علاقه مند به آگاهی از سرنوشت این پروژه بزرگ استانی در کلانشهر رشت هستند . انتقال فضولات انسانی بیش از هفصد هزار نفر و گاهاً بیمارستانی و صنعتی به این دو رودخانه و شرب آن برای شالیزار های پایین دستی شهر رشت و انتقال فاضلاب به مرداب انزلی عواقب بسیار شدیدی برای سلامت شهروندان گیلانی را بدنبال دارد . فضاهای حاشیه این دو رودخانه که مسیر آن در داخل شهر هر یک از دو رودخانه بیش از ده کیلومتر است برای احداث پارک -فضای سبز -و میادین ورزشی، ایجاد پارکینگ و استفاده از حاشیه دو رودخانه برای احداث خیابان و دهها امکانات و پروژه های رفاهی و اقتصادی قابل استفاده است . برای احیای دوباره رودخانه های زرجوب و گوهر رود همت والای همه مسئولینی استان شهرستان نمایندگان مجلس محیط زیست بهداشت و درمان اداره آب و فاضلاب بانکها و .... رامی طلبد که با بهره گیری از امکانات فرصت های بدست آمده از دولت تدبیر و امید ( توسعه و اعتدال ) که الحمد الله سکان آن نیز در دستان یکی از گیل مردان که در کارنامه سیاسی اش سه دوره نمایندگی مردم فهیم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی را در اختیار داشته ،استفاده نمایند. تا شاید دعای خیر مردم رشت حداقل در این پست در دولت یازدهم بدرقه راهش بشود .

14. همانطور که بازار بزرگ تره بار و خشکبار در دو نقطه شهر ( احمد گوراب و پیر کلاچاه )احداث شده است . و اخیراً نیز بازار بزرگ عمده فروشی ماهی در جاده انزلی نیز افتتاح شد. مسئولین محترم شهرداری کلانشهر رشت بایستی در برنامه ها خود مکانی مناسب در خارج از شهر به عنوان بازار بزرگ دام و طیور احداث. تا علاوه بر تأمین نیاز دام های زنده شهروندان زیر نظر اداره دامپزشکی گیلان. دامداران و روستاییان نیز بدون واسطه دام های خود را برای فروش عرضه می نمایند . و مکانهایی که بطور مستقیم هنوز در مرکز شهر مبادرت به عرضه دام زنده نمایند با جدیت به منظور حفظ سلامت و محیط زیست از فعالیت آنها جلوگیری بعمل آید

15. احداث پلهای عابر ( پله برقی ) در خیابانهای پر تردد بزرگراه ها و میادین و توسعه پلهای هم سطح کوتاه و طویل درچهار راه و مسیرهای پرتردد . علاوه بر کاهش بار ترافیکی شهر در جلوه زیبایی شهر نیز تأثیر گذار است .

16. ایجاد بازار بزرگ خرید و فروش اتومبیل با همکاری نمایشگاه داران اتومبیل در مکان مناسب در خارج از شهر و انتقال اجباری نمایشگاه ها به آن مکان و ایجاد تمام امکانات رفاهی و خدماتی از جمله بانک . دفتر خانه اسناد رستوران نمازخانه سرویس بهداشتی ایستگاه اتوبوس و تاکسی پارکینگ و .... نمایشگاه های بزرگ موجود در خیابانهای اصلی شهر فقط در محدود داخل نمایشگاه مجاز به خرید و فروش اتومبیل باشند .

17. آغاز طرحهای عمرانی در حاشیه مزار میرزاکوچک خان در سلیمانداراب و طرح جامع در اطراف حرم مطهر حضرت فاطمه ( خواهر امام) و ادامه اتصال خیابان آیت الله احسان بخش به خیابان معلم و تسریع در احداث پروژه های مورد نظر در مسیر مذکور .

18. برنامه ریزی کوتاه مدت و دراز مدت برای بازسازی و نوسازی بافت فرسوده شهر و عریض کردن خیابانهایی که در بافت های قدیمی مانع روان شدن بار ترافیکی شهر هستند .

19. استفاده از فضای سینماهای متروکه در مرکز شهر به عنوان سالن نمایش و تئاتر . همایش و بازنگری و باز سازی محوطه پارک ( سبزه میدان ) رشت .به منظور استفاده سالمندان و بازنشستگان مکانهای مناسب و ویژه ای که در شأن و منزلت عزیزان باشد در میادین و بوستانها ایجاد گردد .

20. هتل ایران و اداره پست سابق دو مکان تاریخی در مرکز شهر رشت و قرار داشتن در موقعیت عالی برای ایجاد بازار فروش محصولات صنایع دستی و سوغات گیلان مناسب بنظر میرسد .

21. در صورت تحقیق یافتن احداث مترو شهر رشت شهروندان می توانند به توسعه یافتگی شهرستان امیدوار باشند .

 

 

                                           محمد شادمان شهرستانی                          

 

 

 

 
منبع : mohammad-shadman[dot]mihanblog[dot]com[slash]post[slash]54

مدیریت شهری در شهرستان رشت چه , وبلاگ شخصی داود نصیرخواه مطالب , تبریز ویکی لینکلر بزرگترین , RONIN ZXX زندگی نامه, این منتقم مطالب امام حسین ع , جزیره, مقداد محتشم وکیل پایه یک ,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات