تبلیغات

اکران فیلم من مادر هستمحاشیه های فیلم جدید جیرانی «من مادر هستم»

انصار حزب الله هشدار داد. در بیانیه انصار حزب الله آمده:

«19 مهرماه سال جاري انصار حزب‌الله ايران از سوي هزارن عضو خود در سراسر كشور، با استناد به ماده 639 قانون مجازات اسلامي از جواد شمقدري رئيس سازمان سينمايي وزارت ارشاد اسلامي به عنوان مسئول ارائه مجوز به 4 فيلم "برف روي كاج‌ها"، "پل چوبي"، "من مادر هستم" و"من همسرش هستم" و نمايش عمومي آن در سينماهاي كشور به دادستان تهران شكايت نمود و در مقابل سازمان سينمايي نيز در يك عقب نشيني آشكار توقف نمايش عمومي آن را اعلام كرد.

اما با گذشت يك ماه از اعلام وصول شكايت امت حزب‌الله هنوز هيچ نشانه‌اي از رسيدگي به اين شكايت مشاهده نمي‌گردد.

اين درحالي است كه سازمان سينمايي، اين تعلل قوه قضائيه در رسيدگي به اتهامات رئيس سازمان سينمايي را حمل بر مسامحه در شرايط كنوني كشور نموده و با فرصت‌طلبي در هنگامه فرارسيدن ايام عزاي سالار شهيدان، رسما آغاز نمايش عمومي كثيف‌ترين فيلم ساخته شده در حلقه مجموعه فيلم‌هاي موجود با موضوع خيانت را از هشتم آذرماه سال جاري اعلام نموده است، تا از مماشات قوه قضائيه و مصروف شدن توان متدينين در مراسم عزاداري امام حسين عليه‌السلام حداكثر بهره‌برداري را کرده و با نمايش عمومي فحشا به عادي‌سازي زنا پرداخته و بخش اعظمي از جامعه را مبتلا به اين فحشا نشان دهد تا درد جامعه روشنفكرنماي سازنده چنين آثار مستهجني به ناحق به كل امت شهيدپرور ايران تعميم داده شود.

امروز سازمان اجرايي انصار حزب‌الله به نمايندگي از هزاران عضو خود ضمن اقامه اعتراض به قوه قضائيه به دليل فراهم آوردن فرصت براي هتاكان به دين و شريعت و به سخره گيرندگان نظام و انقلاب و خون شهدا، اعلام مي‌دارد: امت هميشه در صحنه حزب‌الله در برابر عملكرد شنيع سازمان سينمايي هشيار است و بدينوسيله هشدار مي‌‌دهد كه اين سازمان موظف به پيروي از احكام اسلام و راي علماي دين بوده و دراين راستا تا پايان وقت اداري روز سه‌شنبه 7 آذر مهلت دارد حكم لغو مجوز نمايش عمومي فيلم كثيف "من مادرهستم" را اعلام نمايد؛ در غير اين صورت مردم متدين با اقتدا به امام شهيدشان راسا وارد عمل گرديده و با عمل به ترتيبات بند"م"وصيتنامه امام خميني(ره) اعتراض خود را در عرصه عمل و با تحصن در مقابل ساختمان وزارت ارشاد ادامه خواهند داد. بديهي است توقف اجراي ترتييات بند "م" موكول به تمكين مسئولين بي‌مسئوليت در برابر مطالبه برحق مردم خواهد بود.»

حضرت امام در بند م وصیتنامه خود صریحاً می فرمایند:

« تبلیغات و مقالات و سخنرانیها و كتب و مجلات برخلاف اسلام و عفت عمومی و مصالح كشور حرام است و بر همه ما و همه مسلمانان جلوگیری از آنها واجب است . و از آزادیهای مخرب باید جلوگیری شود و ازآنچه در نظر شرع حرام و آنچه برخلاف مسیر ملت و كشور اسلامی و مخالف با حیثیت جمهوری اسلامی است به طور قاطع اگر جلوگیری نشود، همه مسئول می باشند. مردم و جوانان حزب اللهی اگر برخورد به یكی از امور مذكورنمودند به دستگاههای مربوطه رجوع كنند و اگر آنان كوتاهی نمودند، خودشان مكلف به جلوگیری هستند. خداوند تعالی مددكار همه باشد.»

امیر قادری: این هیچ خبر خوبی نیست که دوستان می‌خواهند جلوی نمایش من مادر هستم را بگیرند. به بهانه‌ی نمایش خیانت و سیاه‌نمایی و این‌ها. ما اگر آدم حسابی هستیم، اتفاقا باید تفاوت میان همین‌ها را بفهمیم. که کدام‌ یک درام تلخ واقعی است و کدام یک سیاه‌نمایی. کجا خیانت، یک ایده‌ی فرصت‌طلبانه برای تابوشکنی است و کجا پایه‌های یک قصه‌ی اخلاقی محکم را می‌سازد. این درد امروز ماست. وقتی مفاهیم و آرمان‌های جدی قابل فهم، در قالب کلماتی که در بازار سیاست، تیز و مبتذل شده؛ گاه به هدف می‌زنند و گاه غلط می‌روند. از جمله مثلا درباره‌ی من مادر هستم، که امروز بیانیه داده‌اند که باید جلوی اکران‌اش گرفته شود و چهره‌هایی هم از این اتفاق، استقبال کرده‌اند.

من مادر هستم، شاید بهترین فیلم فریدون جیرانی، فیلمی است که در دل فرهنگ این مملکت، و نه برای خوش‌آمد جشنواره های خارجی، یا نمایش یک جور سیاه‌نمایی کاسبکارانه، تولید شده است. می‌شود نقدش کرد یا ازش تعریف کرد. اما بحث این است که این اتفاق باید در چارچوب‌های فرهنگی و در شرایطی بیفتد که متوجه تفاوت‌های ملودرامی مثل "من مادر هستم"، که برای تعریف کردن یک داستان اجتماعی خوب برای تماشاگرش تولید شده، و محصولات بازاری، چه از نوع عوامانه و چه مدل روشنفکرنمایانه‌اش، باشیم. فکر و انصاف، چنین جاهایی بروز می‌کنند، و خودشان را نشان می‌دهند. و گرنه هم پیمان شدن و تحصن کردن و فیلم پایین کشیدن که کاری ندارد. تازه همه‌ی این‌ها در شرایطی است که فیلمی را که هیچ نمایش جشنواره‌ای و پخش خانگی نداشته، دیده باشیم!

وزیر ارشاد گفت: به دلیل مشغله کاری زیاد تاکنون فرصت نکردم بیانیه انصار حزب‌الله را درمورد فیلم جیرانی بخوانم.

به گزارش کافه سینما، سید محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر سه شنبه در پاسخ به مهر درباره اطلاعیه انصار حزب الله در اعتراض به اکران برخی فیلم ها از جمله فیلم فریدون جیرانی اظهار داشت: هنوز فرصت خواندن این اطلاعیه را به دلیل جلسات پشت سر هم پیدا نکرده ام و این موضوع را پیگیری و نتایج آن را اعلام می کنیم، هنوز هیچ تصمیمی در این رابطه گرفته نشده است.

وی درباره صادر نشدن مجوز اکران برای برخی از فیلم ها و نگرانی از تعطیلی بعضی از سینماها گفت: هیچ نگرانی بابت تعطیلی سینما نداریم؛ چراکه گزینه های دیگری همانند برنامه های تلویزیونی و فیلم های نمایش خانگی وجود دارد و می توان با این موارد اقداماتی را انجام داد. ضمن اینکه فیلم های متعدد دیگری از جمله فیلم شهید چمران در دست ساخت است که از افتخارات ما محسوب می شود و می تواند جایگزین این فیلم‌ها شود.

به دنبال آغاز اكران فيلم من مادر هستم و بيانيه انصار حزب الله عليه اين فيلم، مسعود فراستي در گفتگويي با كافه سينما ضمن حمايت از فيلم فريدون جيراني  نسبت به اقدامات خارج از قانون نسبت به آن هشدار داد. فراستي گفت: به نظرم فيلم من مادر هستم فيلمي است عليه خيانت و روابط بي بند و بار بين اقشار مرفه تازه به دوران رسيده مدرن زده و در واقع شبه مدرن امروز. و مهم ترين فيلم سينماي ايران در اين موضوع است و كساني كه بر عليه اين فيلم موضع مي گيرند اكثرا فيلم را نديدند و طبق معمول دارند سياسي كاري و ياركشي سياسي مي كنند براي زدن اين فيلم و مسئله فرهنگ ندارند. فيلم به هيچ وجه مروج بي بند و باري نيست بلكه يك فيلم اخلاقي بر عليه بي بند و باري است و پايان داستان اضمحلال و فاجعه اين بي بند و باري را نشان مي دهد. من مدافع اين فيلمم و فكر مي كنم مخالفان عده اي نا آگاه اند كه فيلم را نديدند و آنهايي كه ديدند اجتماعي فكر نمي كنند واميدوارم كه دوباره اين جو فراقانوني را راه نيندازند و اگر بحثي دارند من حاضرم در هر جا و محفلي بحث كنيم و ببينيم حق با كی است.

محمدصادق کوشکی با اشاره به بیانیه اخیر انصار حزب‌الله در اعتراض به اکران فیلم سینمایی "من مادر هستم": تحصن اعتراض‌آمیز در برابر ارشاد مصداق عمل به بند "م" وصیت‌نامه امام(ره) است. / نوباوه: ساخت فیلم‌هایی با موضوع خیانت نوعی تهاجم فرهنگی برنامه ریزی شده براساس تفکر شبکه های ماهواره ای چون "فارسی 1" است و به حق باید جلوی اکران فیلم هایی از این دست گرفته شود

به گزارش کافه سینما، محمدصادق کوشکی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، درباره اعتراض اخیر انصار حزب‌الله به سازمان سینمایی در زمینه صدور مجوز اکران برخی فیلم‌های مسئله‌دار به  مهر گفت: تا آنجا که بنده اطلاع دارم شکایت این دوستان به قوه قضاییه در دست بررسی است و روند اجرایی خود را طی می‌کند.

وی افزود: بنابر اخبار منتشر شده هنوز کیفرخواستی در این زمینه صادر و دادگاهی برگزار نشده‌است پس هنوز قضاوت درباره سرانجام آن شکایت زود است.

کوشکی تصریح کرد: قاعدتاً در کشور هیچ گروه و جریانی فراتر از قانون نیست اما باید بدانیم که علاوه‌بر قوانین مکتوب موجود، منابع دیگری هم به‌عنوان قانون در کشور ما وجود دارد که حرف‌ها و مواضع حضرت امام(ره) و نیز سخنان مقام معظم رهبری از همین دست منابع است.

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: بر همین اساس و بر مبنای بند "م" وصیت‌نامه حضرت امام خمینی(ره) تنها در حوزه مسائل فرهنگی و نه مسائل اقتصادی و سیاسی، متدینین جامعه موظفند اگر قصور منکری در عملکرد مسئولان مشاهده کردند ابتدا تذکر دهند و در صورت عدم تأثیرگذاری تذکر بنابر نص صریح همین بند، افراد باید شخصاً وارد میدان عمل برای اصلاح شوند.

کوشکی ادامه داد: در بیانیه اخیر انصار حزب‌الله هم صراحتاً اعلام شده که در صورت عدم جلوگیری از اکران این فیلم‌ها، اعتراضات در قالب تحصن در برابر ارشاد ادامه پیدا خواهد کرد و هیچ کس قرار نیست شخصاً فیلمی را از پرده پایین بکشد و یا با فیلمسازان برخورد کند. مطالبه این دوستان هنوز هم از وزارت ارشاد است.

وی افزود: این حرکت مصداق عمل به بند "م" وصیت‌نامه حضرت امام(ره) است و قطعاً ایرادی بر آن وارد نیست مگر اینکه ولی فقیه زمان بنابر دلایلی ادامه اجرای این بند را به صلاح ندانند، که این اتفاق هم هنوز رخ نداده است.

کوشکی تأکید کرد: نکته مهم در این زمینه این است که هنوز معترضان مخاطب حرکت خود را ارشاد و در مرتبه بالاتر حاکمیت می‌دانند و این نشان می‌دهد هیچ کس به‌دنبال عملکرد فراقانونی نیست. این حرکت مصداق نهی‌ از منکر حاکمیتی است که عین وصیت‌نامه امام(ره) است.

همچنین بیژن نوباوه نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان این مطلب با اشاره به اکران عمومی فیلم‌های ضداخلاقی در گفتگو با  مهر، گفت: پیش از صدور بیانیه انصار حزب‌الله در اعتراض به اکران فیلم سینمایی" من مادر هستم"، تمام اعضای کمیسیون فرهنگی نسبت به ساخت این فیلم‌ها اعتراض‌هایی را به وزارت ارشاد وارد کرده بودند.

وی در ادامه افزود: مسئله فقط یک فیلم نیست، بلکه اعتراض به هشت فیلمی است که حوزه هنری هم از اکران آنها در سینماهای خود امتناع کرده است. به اعتقاد من مجموع این فیلم‌ها نه در شان نظام و انقلاب و نه در شان سینمای ایران و مخاطبان آن است.

نماینده مردم تهران در ادامه افزود: ساخت فیلم‌هایی با موضوع خیانت نوعی تهاجم فرهنگی برنامه ریزی شده براساس تفکر شبکه های ماهواره ای چون "فارسی 1" است و به حق باید جلوی اکران فیلم هایی از این دست گرفته شود. اکران فیلم هایی از این دست اساس اخلاق در خانواده ها را نشانه گرفته است و از آنجا که بنیان خانواده اخلاق و معرفت انسانی است هیچ یک از این فیلم ها از اساس دارای ویژگی های اخلاقی از این دست نیستند.

نوباوه با انتقاد از ساخت و اکران فیلم‌های ضداخلاقی در سینمای ایران، بیان کرد: اعتراض به مسائل ضد اخلاقی در حوزه‌های مختلف فرهنگی واجتماعی اقدامی قانونی و منطقی است. چرا که وسیله ای برای تخریب جامعه است و من به عنوان نماینده مردم تهران به سهم خودم اعتراض خود را به این جریان مطرح کرده‌ام. البته ناگفته نماند که اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس بارها اعتراض خود را به ساخت و اکران این فیلم ها اعلام کرده است.

وی در ادامه با اشاره به صدور بیانیه انصار حزب الله درباره اکران فیلم"من مادر هستم" گفت: هر نوع بیانیه و حرف‌هایی از این دست که مطرح می شود، نماینده تفکر قشری از اجتماع است که باید به اعتقاد این جمع احترام گذاشت.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در پایان افزود: کمیسیون فرهنگی مجلس به سازمان سینمایی برای اکران این فیلم معترض است و اصولا اعتقاد دارد که نباید برای این دست آثار پروانه ساخت صادر شود و سازمان سینمایی باید در این زمینه پاسخگو باشد.

در شرایطی که نمایش من مادر هستم قرار است در سالن‌های سینمای تهران به نمایش درمی‌آید، هنوز نمایش آن در سالن‌های متعلق به حوزه‌ی هنری ممنوع است. فریدون جیرانی کارگردان و سیدغلامرضا موسوی تهیه کننده فیلم، در نامه‌ای که برای کافه سینما ارسال کرده‌اند، از مردم در این شرایط برای تماشای فیلم دعوت و از سینماگرانی که در پیوند با حوزه در برابر این اتفاق خاموش مانده‌اند، گله کرده‌اند. متن کامل این نامه را در کافه سینما می‌خوانید:

فیلم "من مادرهستم" نه درباره خیانت است ، نه درباره زنا ، نه نمایش فحشاست . فیلم "من مادر هستم" یک فیلم اخلاقی است که یک نوع سبک زندگی را به چالش می کشد. بنابراین از عده ای که ندیده تحت تاثیر تحریکات پشت پرده، جوسازی ناجوانمردانه ای را علیه فیلم شروع کردند و قضاوتشان را قضاوتی اسلامی تلقی کردند دعوت می کنیم که از فردا به تماشای فیلم بنشینند و بعد از دیدن فیلم نظر بدهند .

سازندگان فیلم "من مادر هستم" معتقدند که شرایط اکران به دلیل تصمیم نادرست یک نهاد دولتی در معرض بحران قرار گرفته است و کسانی که به بقای سینما و حیاتش در این شرایط اعتقاد دارند باید جلوی این تصمیم نادرست بایستند.

سکوت برخی از روشنفکران مسلمان داخل سینما در این رابطه توجیه پذیر نیست . ما نمی خواهیم با کسانی که این سکوت را در پیوند منافع آنها با بخشی از قدرت تحلیل می کنند، همصدا شویم ، ما هنوز آنها را دوستان سینمای ایران می دانیم . امیدواریم آنها بعدها در مقابل تاریخ دلیلی برای این سکوت خود داشته باشند.

ما به دلیل همین جوسازی ناجوانمردانه نمایشمان در سینماهای محدودی صورت می گیرد ، بنابراین از همه ی مردم عزیز که به ادامه ی حیات سینمای اجتماعی معتقدند دعوت می کنیم در همین سینماها به تماشای فیلم بنشینند.

از سوی دیگر به گزارش مهر، علی مطهری یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس درباره بیانیه انصار حزب‌الله پیرامون اعتراض به اکران فیلم جیرانی گفت: وزیر ارشاد باید پاسخگوی معترضان باشد و این اعتراض به عقیده من کاملا بجا است.

علی مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی دیدگاه خود را درباره بیانیه اخیر انصار حزب‌الله نسبت به صدور مجوز برای یک اثر جیرانی گفت: فیلم "من مادر هستم" را سال گذشته دیدم. به عقیده من فیلم خوبی نبود و فکر می‌کنم صاحبان این بیانیه حق اعتراض دارند و اگر اعتراض آنها اختلالی در نظم عمومی ایجاد نکند، ایرادی ندارد.

وی افزود: البته ترجیح می‌دهم "من مادر هستم" را دوباره ببینم. اما به عقیده من این فیلم نیز مانند "برف روی کاج‌ها" با مضمون خیانت ساخته شده است. این پیام ها برای مخاطبان سینمای ایران مناسب نیست. اساسا باید مشخص شود که انتخاب این سوژه‌ها در آثار سینمای ما به چه دلیل است؟

مطهری ادامه داد: موضوع چنین فیلم‌هایی ممکن است فقط در قشر محدودی از جامعه رخ دهد و به نوعی پرداختن به موضوعاتی چون خیانت یک نوع بدسلیقگی و کج سلیقگی است. سینما نباید مروج این بداخلاقی‌ها باشد.

وی عنوان کرد: به هر حال این طیف می‌توانند اعتراض خود را اعلام کنند و برای تجمع خیابانی هم مجوزهای لازم را دریافت کرده و زمینه قانونی را فراهم کنند. این اعتراض به عقیده من کاملا به جا است.

مطهری در پایان تاکید کرد: متاسفانه ارشاد پاسخگو چنین اتفاقاتی در سینما نیست و وزیر نیز عملکرد ضعیفی دارد و از خود استقلال ندارد. باید ارشاد پاسخگو باشد و معترضان را قانع کند.

منبع: کافه سینمامنبع : noghtevasarekhat[dot]blogfa[dot]com[slash]post-50[dot]aspx

نقطه سر خط حاشیه های فیلم , zahaknews زهک نیوز اکران فیلم من , تجمع موافقان و مخالفان فیلم من , انسان ادامه دارد نقد , کانون نقد فیلم شهید آوینی, انسان ادامه دارد نقد و بررسی , cinema teater معرفی فیلم من مادر هستم ,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات