تبلیغات

انجام تحقیق ادبیاتأدبیات را چگونه باید شناخت ؟
 

أدبیات را چگونه باید شناخت ؟

اصول کلی تحقیق در همه علوم مشابه است. هر محققی باید قبل از شروع تحقیقاتش جستجو کند که آیا قبلا کسی چنین تحقیقی انجام داده است یا خیر ؟هر تحقیقی باید مسئله ای را با روش های علمی حل کند و محقق باید در مقابل اصول قبلی کنجکاو و نقاد باشد.

در هر علمی از روش های خاصی برای تحقیق استفاده می شود. مثلا در علوم تجربی روش تحقیق بر اساس تجربه و آزمایش های مختلف و مطالعه عناصر و اجسام و روابط آن ها است و یا در تحقیقات روانشناسی از آزمون های مختلف، مصاحبه و پرسشنامه استفاده می شود. در ادبیات نیز تحقیق روش های خاص دارد و کسی که راه تحقیق را پیش می گیرد ناچار باید به فرهنگ ها و فهرست ها و دایره المعارف ها مراجعه کند و متون نظم و نثر و مقالات ادبی بسیاری را مطالعه کند.

روش های تحقیق در ادبیات :

روش های تحقیق به سه صورت تجربی ،عقلی و تاریخی(تجربی و عقلی) وجود دارد .

مثلا در سبک شناسی می توانیم ازمایشات خود را چندین بار تکرار کنیم و شعر ها را با قواعد مقایسه نماییم (تجربی) یا مثلا در روش عقلی به این موضوعات بپردزیم که ایا سعدی از حافظ تاثیر گرفته است یا خیر.هنگام واؤه شناسی میتوانیم بگوییم که مثلا واژه تا قبل از قرن 7 وجود نداشته است و این واژه مغولی می باشد که ما هم از لحاظ تجربی و هم از عقلی مورد بررسی قرار داده ایم(تاریخی)پس برای انتخاب روش ابتدا باید موضوع را مشخص کنیم و سپس به بررسی ان بپردازیم .

هدفهای گوناگون خواندن ادبیات

سرگرم کنندگی و گیرایی:هر اثر شکوهمند ادبی باید کم و بیش کیفیت سرگرم کنندگی و لذت دهندگی را داشته باشد . گر چه هر اثر داستانی باید سرگرم کننده باشد اما آنچه شاهکارهای دنیا را آفریده، خصلت آموزندگی آن هاست که بشر را برای درک واقعیت به خواندن آنها راغب می کند.

ب)  اثر ادبی باید از کیفیت تخیلی برخوردار باشد: اصل این نیست که ادبیات از اشیاء در جهان واقعی تقلید کند زیرا که نوشته های علمی و تاریخی نیز از جهان واقعی تقلید می کنند. اصل این است که ادبیات اشیای تخیلی را می آفریند.

پ) اثر ادبی باید با دنیای واقعی ارتباط داشته باشد :ادبیات باید ما را با انعکاسی از جهان واقع روبرو کند. اثری وجود ندارد که به نحوی با واقعیت های جهان خارج ارتباط نداشته باشد. حتی اگر در ظاهر هیچ شباهتی به اشیاء موجودات و حوادث واقعی نداشته باشد.

.روش های شناخت در علوم تجربی،فلسفه،عرفان :

علوم تجربی : در واقع در شناخت علوم ما باید پدیده ها را در موارد گوناگون بررسی می کنیم و تحت آزمایش های مختلف قرار دهیم و بعد از آن نتیجه بگیریم.

فلسفه : یا ما بعدالطبیعه به معرفت هستی گفته می شود. در روش متافیزیک فیلسوف ما بعدالطبیعه ریشه همه نمودها را در اصل بودن جستجو می کند. برخلاف علوم تجربی فلسفه به مسائل کلی می پردازد.

عرفان : که متکی بر تجربه درونی و شخصی افراد است. عرفان مالامال از تجربه های درونی عارفان است.در واقع از قلمرو و کاوش های علمی بیرون است و فقط برای خود شخص عارف قابل درک و تجزیه است.

خواندن، فرایند تبدیل گفتار ( کلمات )به گفتار می باشد ، حدس زدن، پیش بینی کردن، انتظار کشیدن، همه از موادی هستند که هنگام خواندن مخاطب با انها برخورد می کند.و روش های خواندن در هر نوع شکل ادبی متفاوت می باشد شاید ما یک شعر را با تامل فراوان بخوانیم اما یک متن و یا نثر را با تامل کمتر بخوانیم پس می توان گفت در خواندن ادبیات برای هر نوع قطعه ی ادبی روش های متعددی وجود دارد.

یکی‌ از اصلی‌ترین روشهای خواندن ادبیات ،بلند خواندن ان می‌باشد هنگامی بلند خواندن هم خواندن و هم قوه ی شنیداری ما تقویت می شود .مکرر خواندن یکی‌ دیگر از روشهای درست خواندن است هنگامی که مطلب را چندین بار می‌خوانیم به فهم ان مطلب کمک می‌کند هنگام خواندن یک مطلب به عنوان کلّ به آن نگاه کنیم و همچنین از پیش داوری جلوگیری نماییم. ظرفیت نوشته و ظرفیت خواننده نیز ما را فهم مطلب یاری می دهد .

برای شناخت صحیح آثار ادبی، فرد باید از ذوق ادبی برخوردار باشد و متون ادبی را با اشتیاق و ذوق بخواند و هر فردی با توجه به ذوق و سلیقه ی خود به بررسی یکی از شاخه های ادبیات می پردازد و برداشت های متفاوتی از ان می کند. علاوه بر این فرد باید به سلایق و تجربیات دیگران هم توجه کند و آنرا نیز برای خود معیار قرار دهد .

منابع:

      .میر صا دقی . جمال . داستان و ادبیات . انتشارات آیه ی مهر . تهران . 1383

ستوده، غلامرضا، "مرجع شناسی و روش تحقیق در ادبیات فارسی"، ویراست هشتم، تهران: سمت، 1380

http://siroos19.blogfa.com/post-5.aspx

 
منبع : setareha71[dot]mihanblog[dot]com[slash]post[slash]4

خواندنی های من أدبیات را چگونه , پایان نامه مقاله ترجمه , حسابداری و حسابرسی فردوس نحوه , روانشناسی عمومی پروپوزال چیست , جایگاه زبان و ادبیات فارسی در , Persianfriends نحوه نگارش مرور ادبیات, مشاوره در انجام پایان نامه ها و ,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات