تبلیغات

ادغام دو کهکشانکهکشان ها باهم تصادف می کنند

منجمان بر این باورند که کهکشان هایی که شما در تلسکوپتان مشاهده می کنید حاصل برخورد اجرام دیگر هستند.بر اساس قوانین فیزیک هنگام تداخل دو کهکشان ,کهکشان کوچکتر در بزرگتر ادغام می شود مانند تصادف یک قطار باری و یک خودروی جمع و فشرده (در این هنگام اجزاء جسم فشرده از هم جدا شده و پراکنده می شود) ,هنگام برخورد های کهکشانی ممکن است اجرام آسمانی پیچیده ای پدید بیاید.

ادغام دو کهکشان منظره ی بسیار هیجان انگیزی را برای عکس برداری پدید می آورد .دیدن تصویر یک برخورد کهکشانی دیدن یک صحنه ی زیبا از نمایش آفرینش در قابی ثابت است. هزاران سال طول می کشد تا تغییر قابل ملاحظه ای در وضعیت کهکشان ها به وجود بیاید اما نا امید نشوید.در آسمان مناظر زیادی از اتفاقات کیهانی برای رصد وجود دارد که تلسکوپ شما تا حد امکان برای شما نمایان می کند.

عبور با فاصله ی نزدیک یا تصادف؟

حتی در هنگامی که دو کهکشان در دو جهت متفاوت از کنار یکدیگر عبور می کنند کشش بسیار زیادی بین آن ها به وجود می آید.بر اساس تحقیقات انجام شده اطراف کهکشان ها را هاله ای گازی و ماده ی تاریک نا مرئی (که در داخل کهکشان نیز موجود است)محاصره کرده است .در نتیجه عبور دو کهکشان با فاصله ی کم می تواند سبب تغییر شکل یکی یا هر دو کهکشان شود.

کهکشان آندرومدا(M31) و همسایه ی کوچکش (M32)از آسان ترین کهکشان های فعال برای رصد هستند.نزدیکی M32 تاثیری بر کهکشان مارپیچی بزرگ ندارد اما به مرور زمان M32 استواری خود را از دست خواهد داد.کهکشان کوچک به سبب نور صفحه ی M31 کاملا روشن است و می تواند هدف خوبی برای هر تلسکوپ باشد.

NGC2207 و IC2163 دو کهکشان در حال عبور از کنار یکدیگرند و در نزدیکی صورت فلکی سگ بزرگ (کلب اکبر) .تصویر آن ها یکی از جذاب ترین عکس های هابل است.NGC2207 بیشتر مواقع پرنور و گاهی شبیه تخم مرغ دیده می شود در حالی که کهکشان IC2163 یک مارپیچی باز کم نور است که ظاهری هاله ای دارد.با داشتن یک تلسکوپ معمولی و آسمانی صاف هر دو کهکشان به آسانی رصد می شوند .تلسکوپ های بزرگتر مرکز IC2163 را به خوبی نمایان می کنند.

NGC4618 کهکشانی مارپیچی در حال جذب NGC4625 در صورت فلکی تازی هاست.در ظاهر به نظر می رسد کهکشان دوم ,کهکشان کوچکتر است اما در حقیقت دارای صفحه ای بزرگ اما با درخشندگی کم است پس بر خلاف ظاهرشان کهکشان NGC4625 , کهکشان بزرگتر است.

در سال 1966 میلادی هالتون سی آرپ این دو کهکشان را در لیست کهکشان های عجیب خود قرار داد زیرا دو کهکشان به یک کهکشان مارپیچی با یک بازو تبدیل شده بودند.جاذبه ی میان دو کهکشان باعث تولد ستارگان جوان زیادی در هر دو شده است.شما می توانید این دو کهکشان را با تلسکوپ8 اینچی رصد کنید به یاد داشته باشید در هنگام رصد این دو کهکشان با تلسکوپ ,کهکشان به ظاهر بزرگترNGC4618 است.

سیستم تداخلی دو کهکشان NGC5963 و NGC5965 متشکل است از یک کهکشان مارپیچی و بیضوی است .منجمان کهکشان دوم را به عنوان کهکشانی بیضوی با گاز و ابرهای غباری شناخته اند.هر دو کهکشان در صورت فلکی سنبله و با فاصله ی 14 دقیقه ی کمانی از یکدیگر قرار گرفته اند.به نظر می رسد که NGC5965 تحت تاثیر NGC5963 قرار نگرفته و تغییری نکرده است.هر دو کهکشان با تلسکوپ های کوچک قابل رویتند .NGC5965 درخشندگی خوبی دارد اما کهکشان دیگری به دلیل داشتن بازوهای کم نور ,کم رنگ تر دیده می شود و بهتر است برای رصد بهتر آن از تلسکوپ های بزرگتر استفاده کرد.

دسته ی دیگری از کهکشان ها کهکشان هایی هستند که به یکدیگر مرتبطند اما در هم ادغام نمی شوند.آن ها از یکدیگر تغذیه می کنند-بخش بیرونی آن ها با هم در تماس است-اما شکل ظاهری آن ها تغییری نمی کند.(معمولا کهکشان کوچکتر در این گونه کهکشان ها ظاهر بدخیم تری نسبت به دیگری دارد).با وجود آن که دو کهکشان در هم ادغام می شوند اما درظاهر دست نخورده به نظر می رسند.

NGC3226 و NGC3227 از این نوع کهکشان ها ,در فاصله ی 1 درجه ای از ستاره ی گامای صورت فلکی شیر قرار گرفته اند.هر کدام از قدر 11.4 و 10.3 و یکی از نوع کهکشان های بیضوی و دیگری کهکشانی مارپیچی است.جاذبه ی میان دو کهکشان تغییری در آن ها به وجود نیاورده اما عکس هایی که از اعماق آن ها گرفته شده نشان می دهد که درخشندگی آن ها تغییر کرده است.

اگر کهکشان گرداب نبود NGC4485 و NGC4490 می توانستند بهترین کهکشان های ادغامی تازی ها باشند.این کهکشان های ماژلانی مانند تشابه زیادی به کهکشان مارپیچی ندارند.کهکشان بزرگتر یعنی NGC4490 (Cacoon Galaxy) هسته ی متراکم بزرگی را در خود جای داده است.

مانند NGC4625 و NGC4618 (قبلا توضیح داده شده) کهکشان های NGC4485 و NGC4490 نیز ظاهری بسیار زیبا دارند .هر دو اجرامی زیبا برای رصد با تلسکوپ های کوچک هستند و به آسانی پیدا می شوند. این دو کهکشان در 1 درجه ای ستاره ی بتای تازی ها قرار دارد.

برخورد!

هنگامی که کهکشان ها به سختی با یکدیگر برخورد می کنند اتفاقات زیادی رخ می دهد.در هنگام برخورد دو کهکشان مارپیچی هر دو آن قدر در هم گره خورده و فشرده می شوند تا تبدیل به یک کهکشان شوند.برخی از کهکشان ها ی ادغامی از ظاهری عجیب برخوردارند.تلسکوپ هابل نیز به بررسی کهکشان های ادغامی می پردازد.

کهکشان های شاخکی NGC4038 و NGC4039 نوعی کهکشان شاخک دار هستند که به طور کامل به یکدیگر متصلند.نام شاخک دار از آن جایی گرفته شده که در هنگام برخورد دو کهکشان ستاره ها به بیرون پرتاب می شوند و مانند شاخک حشرات یک ردیف را تشکیل می دهند.برخورد انرژی زیادی را برای تولد ستارگان به سحابی می دهد .شکل های نا منظم این گونه کهکشان ها حتی در تلسکوپ های کوچک نیز به خوبی دیده می شود .با دقت به آن نگاه کنید:چه شکلی را می بینید؟

 

 منبع : www[dot]nojoomak[dot]blogfa[dot]com[slash]post-15[dot]aspx

کهکشان آندرومدا کهکشان ها , معجزات علمی قرآن, دنیای فیزیک سیاهچاله ای که از , فیزیک , محسن عمرانی سیاهچاله ای که , مجله اینترنتی نجوم یک پل آبی از , ذرج کهکشان ؛ رازی به قدمت تاریخ ,

تبلیغات


تبلیغات

تبلیغات
مطالب تصادفی

تبلیغات